Aktualizováno 29.1. 2019 20:48
hokej Extraligové zápasy

Sparta si poradila s Hradcem, Kometa rozstřílela Chomutov

Sparta porazila Hradec Králové

Hokejisté Sparty vyhráli ve 40. kole extraligy na ledě Hradce Králové 3:2 a po dvou domácích nezdarech si napravila reputaci. Výhru slaví také Mladá Boleslav nad Litvínovem a Vary, které porazily Olomouc. Kometa poté rozstřílela Chomutov 7:1.

Sparta venku válí!

V sedmé minutě se ujala vedení Sparta. Forman vyslal do úniku Pecha, který překonal Maxwella střelou nad lapačku. V polovině úvodní části zvýšil tečí Piskáčkovy střely Buchtele.

Pražané soupeře nepouštěli do šancí a sami v 16. minutě upravili na 3:0. Rousek našel od mantinelu volného Smejkala, jenž z první prostřelil hradeckého gólmana. V 19. minutě neuspěl v šanci domácí Paulovič a Sparta se na přelomu první a druhé části ubránila při Beranově trestu.

Při Chalupově vyloučení ve 23. minutě mohl zvýšit Bukarts, ale Maxwellovi pomohla pravá tyč. Za dvě minuty mohl snížit Radovan Pavlík, ale v úniku ztroskotal na Machovském.

Pražané také hrozili a v úvodu závěrečné třetiny minul Bukarts, poté Maxwell vytěsnil Blainův pokus a další šanci neproměnil Bukarts. Za Hradec nejdříve neuspěl Radovan Pavlík, ale v 47. minutě ve hře čtyř proti čtyřem už sebral Machovskému čisté konto střelou z pravého kruhu Zámorský.

Následoval velký nápor domácích, ale Machovský svůj tým držel. V 56. minutě mohl v přečíslení dvou na jednoho pojistit náskok hostů Klíma, ale minul. Na druhé straně neměl přesnou mušku Paulovič, ale 133 sekund před koncem už vykřesal naději Mountfieldu Smoleňák, který při power play přes clonu překonal Machovského.

Krošelj vychytal Boleslavi vítězství

První šanci utkání měl ve druhé minutě Hanzl, který se natlačil z pravého křídla do zakončení, Krošelj se natáhl na brankové čáře a puk betonem vytěsnil.

V 25. minutě otevřel střelecký výčet utkání hostující útočník Zohorna, který střelou z mezikruží nedal Petráskovi šanci. Ve 42. minutě se hosté za svou aktivitu dočkali druhé branky. Pabiška rychle vybruslil zpoza branky, bekhendem vypálil a puk si rukavicí srazil do vlastní sítě Hunkes, který se do litvínovské sestavy vrátil po dlouhé pauze zaviněné zraněním. Poté ujel v oslabení Klepiš, Petrásek na poslední chvíli puk vypíchl svou hokejkou.

Mladá Boleslav se nakonec třetí branky dočkala v 52. minuě, kdy se po pěkné kombinaci prosadil Kousal. A ze strany hostů to nebylo vše. Petráska překonal ještě Šťastný. Středočeši se tak po výhře posunuli na sedmé místo tabulky, Litvínov je i nadále desátý.

Vary prolomily domácí trápení

Karlovy Vary prohrály předešlých pět domácích zápasů, proti Olomouci se ale dostaly rychle do vedení. Již ve 4. minutě po nezištné přihrávce Vlacha otevřel skóre Beránek.

Domácí si během úvodních dvaceti minut vytvořili několik nadějných příležitostí, tu největší měl Skuhravý, který však při přečíslení dvou na jednoho netrefil branku. Po střele jednoho z obránců poté jen zazvonila tyč Lukášovy branky. Vyrovnat mohl dokonce v oslabení Ostřížek, chybu Plutnara však nepotrestal.

Po úvodním tlaku Olomouce na začátku prostřední části převzali aktivitu opět hráči Energie, kteří však měli problém se zakončením vypracovaných šancí. Nejprve ve 28. minutě zcela osamocený Kohout netrefil odkrytou část branky a o několik minut později Gríger bezprostředně po návratu z trestné lavice dobře nezakončil svůj samostatný nájezd.

V polovině zápasu neudržel nervy na uzdě Skuhravý a za nesportovní chování obdržel menší plus desetiminutový osobní trest. Poté, co Západočeši přežili oslabení, se dostal ke slovu Balán, který ve 34. minutě po zmatcích v olomoucké obraně dotlačil podruhé puk za záda hostujícího gólmana.

Karlovarská družina po zbytek zápasu hlídala svůj těžce vybojovaný dvoubrankový náskok a i díky obětavosti obránců plus výbornému Novotnému, který si nakonec připsal 29 zákroků, získali hráči z lázeňského města první tříbodové vítězství v roce 2019. Naposledy vyhráli v normální hrací době 7. prosince, kdy porazili Pardubice.

Kometa deklasovala Chomutov

Kometa sice vstoupila do zápasu aktivně, lépe bruslila a byla důraznější, ale nedostala se do střeleckých příležitostí, z nichž by mohla otevřít skóre v duelu s předposledním celkem extraligy.

Chomutov přijel do Brna bez devíti hráčů obvyklého kádru a trpělivě čekal na svoji šanci. Ta přišla nečekaně brzo. Už v sedmé minutě využil Raška nepozornosti v brněnské obraně a tváří v tvář Vejmelkovi zasunul puk za jeho záda. A pro Severočechy mohlo být ještě líp, ovšem Gut další vyloženou šanci nevyužil.

Brno ale celou sezonu sází na svůj elitní útok, který také zařídil vyrovnání. Klasicky po nahravce Holíka pálil bez přípravy Mueller a svým 21. gólem v sezoně se osamostatnil v čele tabulky střelců soutěže.

Po neurovnané první třetině mohl Kovář strhnout vedení na stranu Chomutova, ale trefil jen břevno. To byla na hodně dlouhou dobu poslední šance hostí. Dění na ledě naprosto ovládla Kometa. A brzy svoji dominanci promítla i do skóre. Nejprve udeřilo přesilovkové komando, na jejímž konci byl Zaťovič. Pak se prvního gólu v brněnském dresu dočkal kuriózně Orsava, který odražený puk dovezl do sítě na zádech, což sudím potvrdilo video.

Potlesk pro chomutovské hokejisty zazněl z brněnských ochozů v poslední minutě druhého dějství, když Raška sudím přiznal, že nebyl faulován a domácí hráč tak nemusel na trestnou lavici, kam byl arbitry původně poslán.

Oslabení hosté už na vážnější vzdor mistrovskému celku nezmohli. Zápas se vyvíjel zcela jednoznačně ve prospěch domácích a bylo jen otázkou, zda Kometa překoná svůj sezonní rekord v počtu vstřelených gólů v jednom utkání a zaknihuje rekordní vítězství. Oboje se po brankách Malce, Zaťoviče a Čermáka podařilo.