Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 26. 7. 2017
výzkum nepříjemné výsledky

Šokující studie: Poruchu mozku má 99 procent profesionálů z NFL!

Junior Seau
Zdroj: Profimedia

Hodně alarmující výsledky vyšly ze studie amerických vědců. Odborníci z univerzity v Bostonu odhalili, že jen jediný ze 111 testovaných sportovců netrpěl poškozením mozku. A ve kterém sportovním odvětví je riziiko poškození mozku tak vysoké?

Vědci podrobili zkoumání vzorek 111 zesnulých bývalých profesionálů zámořské NFL, ligy amerického fotbalu. Jen jediný z testovaných přitom neukázal na chronickou chorobu CTE, tedy poruchy, která má za následek zánik mozkových buněk. Diagnóza se tak potvrdila u 99 procent ze zkoumaného vzorku. Hned na druhém místě se umístili univerzitní hráči, u nichž byla choroba prokázána ve 48 z 53 případů (91 procent). Zkoumány byly vzorky, které vědcům pro tyto účely darovaly rodiny zesnulých hráčů.
 

Celkem bylo testování podrobeno 202 vzorků, z nichž většina patřila právě bývalým profesionálním hráčům amerického fotbalo včetně například Bubby Smitha, Kena Stadlera či Franka Wainrighta.

"Lidé, kteří hrají americký fotbal, nepochybně jsou ohroženi tímto onemocněním," tvrdí doktorka Ann McKeeová, která se na výzkumu podílela.
 

Není to přitom poprvé, co vědecké kruhy varovaly před hrozbou poruchy mozku u některých sportů, kromě amerického fotbalu se v minulosti hovořilo i o boxu či dokonce o fotbalu.

Riziko si ale uvědomuje i samotná NFL. V posledních letech tak přistoupila k úpravě pravidel, kdy například kolize "helma na helmu" je na rozdíl od minulosti rozhodčími trestána, a pokud dojde k zásahu helmou přímo do hlavy, je viník "odměněn" i finančím postihem.

msl TN.cz