Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 12. 2017
cyklistika to snad ne!

ŠOK pro svět cyklistiky! Froome neprošel dopingovou zkouškou

Chris Froome
Zdroj: Profimedia

Britský šampion Chris Froome neprošel během zářijové Vuelty dopingovou zkouškou. Slavný cyklista překročil povolený limit léku na astma, který se zvláštním povolením smí užívat, a o triumf může přijít. Dvaatřicetiletý Froome je rovněž čtyřnásobným vítězem Tour de France.

O jeho pozitivním testu během Vuelty dnes informovala cyklistická unie UCI. Froome se provinil 7. září po osmnácté etapě, o čemž byl informován o dva týdny později. Dosud nebyl suspendován.

 

Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel. O Froomovi se ale všeobecně ví, že má astma.

 

 

Jezdci smějí lék salbutamol při prokázání nemoci užívat na zvláštní povolení UCI, ale jen s maximální koncentrací 1000 nanogramů na mililitr. Ve Froomeově vzorku moči byla 7. září koncentrace dvojnásobná.

 

 

Samotný Froome se k celé věci pochopitelně také vyjádřil v následujícím znění.

 

"Je všeobecně známo, že mám astma a já vím přesně, jaká jsou pravidla. Použil jsem inhalátor a byl jsem každý den testován. Astma se mi ale na Vueltě zhoršilo a tak jsem od týmového doktora dostal větší dávku léku. Nicméně jako týmový lídr respektuji pravidla a UCI má právo prozkoumat výsledky. Poskytnu veškeré informace," uvedl vítěz letošní Tour de France a Vulety.

 

mm TN.cz