Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2018 14:33
reportáž Snowgreetings

Snowboardista Kříž v Sarajevu: Zajezdili si na slavné bobové dráze!

Dušan Kříž v Sarajevu
Zdroj: Daniel Baudyš

Přední český snowboardista Dušan Kříž vyrazil s partou kamarádů natočit zajímavý dokument o zimních sportech do Sarajeva. Na stejném místě, kde před více než 30 lety jeho maminka vyhrála olympijskou medaili, ale kde o několik let později zuřila válka. V dalším díle zavítal Dušan mimojiné na bobovou dráhu.

V úterý 16.ledna jsme se partou jeli podívat na horu Trebévic s nejvyšším bodem 1629 m.n.m, kde se nachází bobová dráha postavena pro olympijské hry konané v roce1984.


Z bobové dráhy už zbyly pouze jen jednotlivé úseky. Trať není úplně kompletní a už by se nedala sjet, tak jako při olympijských hrách.

 

 

Zde se také během války odehrávaly těžké boje kvůli výhodné strategické poloze. Na vrcholu hory se nachází televizní vysílač, který jako jediný během války nebyl zničen.

 


Momentálně tam však rostou kompletně nová turistická centra a úplně nová lanovka, která má dolní stanici na kraji města.
Hora Trebévic je turisticky velmi známá a musím se přiznat, že panoramatické výhledy z téhle hory jsou k nepopsání. Sarajevo máte takřka na dlani.

 

Večer jsme pak pokračovali směr kopec Igman, kde se nachází slavné skokanské můstky. Měli jsme zde v plánu  natočit pár triků v noci na tribunách na dojezdů můstků, ale naše plány nám změnil správce, který se o resort stará.

 

15

GALERIE: Snowboardista Kříž jezdí v na prkně v Sarajevu

Zdroj: Daniel Baudyš

Dušan Kříž v Sarajevu

Hodnocení:

 

Nejdříve situace vypadala celkem napjatě, když se správci vůbec nelíbilo co tam děláme. Avšak po chvilce nám řekl, že to půjdeme vyřešit ke sklence pálenky. Pozval nás k sobě do bytu, který se nacházel přímo u můstku a my mu vysvětlili, co máme v plánu zde dělat a natáčet. Všechno dopadlo, jak jsme si ani nepředstavovali.

 

Správce, který se jmenuje Silvestr, nás pohostil místním uzeným špekem, různými druhy ovčího sýrů a výbornou domácí slivovicí. Postupně nám začal vyprávět jeho historii a popisovat jeho rodnou zem. Silvestr dokonce byl předskokanem při olympijských hrách 1984 a dodnes si prý občas skočí malý můstek.


Ve středu 17. ledna nás příroda přivítala nepřijemným deštěm v celém Sarajevu a dokonce i v horách spadlo neskutečné množství dešťovích srážek. Mysleli jsme si, že už tak s mizernou sněhovou situací to bude náš konec.


Vyjeli jsme do blízké Bjelašnice a tam situace byla o něco málo lepší, ale pořád ne ideální. Po zhruba hodině se situace obrátila o 180 stupňů. Teplota klesla na dva stupně pod nulou a začalo hustě sněžit. Během dvou hodin pak napadlo přibližně 3 centimetrů sněhu a my mohli začít zase připravovat překážky na další den. Popravdě jsme se s takovým počasím snad ještě nikdy nikdo z nás nesetkal. Když jsme odjížděli, napadlo skoro ještě půlmetru nového sněhu.

 


18. ledna brzy ráno jsme mířili opět na místo činu k troskám hotelu Igman.


Po cestě jsme si ještě udělali malou zastávku u skokanskách můstků a dotočili jsme sjezd můstků, které byly pokryté česrstvou sněhovou nadílkou. Po sjezdu jsme pokračovali směr Igman. Zde nás čekali zatím nejtěžší dva spoty z celého výjezdu. Počasí nám hrálo do karet a celý den byla krásně modrá obloha a dva stupně pod nulou.


Všechno ten den dopadlo nad očekávání. Jen Roman měl jeden nepříjemný pád, ale naštěstí vše je OK a my pokračujeme dál!

Dušan Kříž TN.cz