Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2018 14:43
dokument Snowgreetings

Snowboardista Kříž řádí tam, kde se válčilo a máma vyhrála medaili!

Dušan Kříž a jeho maminka Olga
Zdroj: Profimedia

Přední český snowboardista Dušan Kříž vyrazil s partou kamarádů natočit zajímavý dokument o zimních sportech do Sarajeva. Na stejném místě, kde před více než 30 lety jeho maminka vyhrála olympijskou medaili, ale kde o několik let později zuřila válka...

12-13.1

V pátek 12.1 jsme s nejlepšíma Českýma snowboardistama (Dušan Kříž, Roman Dlauhý, Dan a Ondra Porkertovi) odjeli do Bosny a Hercegoviny točit první díl projektu Snowgreetings.

Jako první destinaci jsme vybrali hlavní město Bosny - Sarajevo. Je to místo, které nabízí neskutečný potenciál na projekt takového typu.

 
Chceme ukázat lidem, že snowboarding a lyžování nemusí být jen v předraždražených lyžarských areálech, ale dá se také dělat v ulicích měst a v otevřených horách za minimální náklady s maximální zábavou a dobrodružstvím. Další důvod výběru lokality byla i samotná historie Sarajeva.
 

Olga Charvátová-Křížová
Zdroj: Profimedia Dušanova maminka Olga slavila v roce 1984 olympijský bronz

 

V roce 1984 zde probíhali olympijské hry, kterých se zúčastnila také moje mamka Olga Charvátová Křížová a vybojovala zde bronzovou medaili pro tehdejší Československo v alpském lyžování. Pro olympiádu zde tehdy vyrostly obrovské sportoviště, které se využily na třítýdenní festival sportu a od té doby pouze chátraly.
 

19

GALERIE: Snowboardista Kříž jezdí v na prkně v Sarajevu

Dušan Kříž v Sarajevu

Hodnocení:


 

Využítí našla, až při válce, kdy Sarajevo bylo obléháno srbskými milicemi. Srbové využívali hotel Igman jako základnu, odkud ostřelovali Sarajevo. Dodnes jdou v hlavním bosenském městě vidět šrámy po čtyřleté válce. Rozstřílené domy, kulky v panelácích ze kterých vám zkrátka naskakuje husí kůže.

 

Hotel Igman byla také naše první zastávka pro natáčení.
Z dříve luxusního hotelu, který sloužil pro ubytování sportovců a býval i relaxační destinací pro turisty, dnes zbyly pouze trosky a železo-betonová konstrukce.


Z místa jde opravdu cítit strach. Procházíte se rozpadlými troskami hotelu a jen si představujete ty děsivé scény, které se tam asi během války mohly odehrávat.

Avšak zároveň je tohle místo rájem pro natáčení urban snowboardingu. Obrovské monumenty vytváří překážky, které se dají různě sjíždět, přejíždět a skákat. Do toho sám hotel tvoří neskutečnou kompozici, která tomu všemu dodává velmi zajímavou atmosféru.
 

14.1-15.1

V den příjezdu jsme si připravili 3 spoty (překážky), které jsme úspěšně natočili. Den druhý jsme opět mířili k hotelu, kde byly připravené další spoty, jenže nás na místě překvapila návštěva bosenských zasahových jednotek, které tam měly probíhající cvičení.


Naštěstí musím říct, že mistní obyvatelstvo je velmi přátelské a to se týkalo I policistů. Řekli nám, že za 15 minut končí cvičení a my můžeme pokračovat v naší práci.


Tohle se nám mockrát nestalo, jelikož spíš policie mívá tendence nás vyhazovat z míst, kde chceme natáčet.
Opět jsme vytvořili to co jsme potřebovali a mohli pokračovat na další místa našich Snowgreetings.
 

Další dny máme v plánu navštívit bobovou dráhu, skokanské můstky a projít další válečná místa přímo v centru města Sarajeva.

Tak nám držte palce a čekejte další reporty !
 

mm TN.cz