Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 13:25
Atletika Odešel jeden z nejlepších

Smutná zpráva: Česko přišlo o dalšího olympionika! Bylo mu 76

Ve věku 76 let zemřel dnes, ve čtvrtek 20. dubna, nejúspěšnější Československý chodec Alexander Bílek. Účastník olympijských her 1964 v Tokiu byl považován za vůbec jednoho z nejlepších chodců na světě v letech 1960 až 1972.

Rodák z Drážďan, který vyhrál dvanáct zlatých medailí z mistrovstvích Československa a startoval i na olympiádě 1964 v Tokiu, zemřel ve věku 76 let. "Alexander Bílek byl na začátku kariéry můj velký vzor. Když jsem jako patnáctiletý začínal s chůzí, on už byl hvězda. V roce 1970 jsem získal titul mistra Československa na 50 km a byl jsem po devíti letech první chodec, se kterým Lexou na domácích závodech prohrál," vzpomínal na Bílka jeho bývalý soupeř a později úspěšný kouč Juraj Benčík pro Športky.sk.


Benčíkovi odešel nejen velký vzor, ale i kamarád. "Stali se z nás dobří přátelé, pravidelně jsme se navštěvovali. Často chodil na slovenské chodecké závody do Borského Mikuláše, Dudinců či v posledním období i na Bacúch," pokračoval.


Syn Alexandera Bílka Roman startoval také na olympiádě a získal pět mistrovských titulů. "Kromě Bílkových neznám jiného otce a syna, kteří by v chůzi startovali na olympijských hrách," dodal Juraj Benčík.

lju TN.cz