Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 3.1. 2018 15:54
mapa český nároďák

Smrček, Bouchalky, Sušice. Odkud jsou mladí hokejoví hrdinové?

Česká hokejová reprezentace
Zdroj: Profimedia
Česká hokejová reprezentace

Hokejová dvacítka válí! Kde se tihle kluci vzali a kolik z nich si zahraje NHL? Na první otázku je odpověď jednoduchá. Na tu druhou odpoví čas. Jedno je ale jisté. Tým, který sestavil kouč Filip Pešán zase zvedá prestiž českému hokeji.

Že na českých hokejových stadionech není z čeho brát a výchova talentů je mizerná? Jak je vidět, velké talenty se stále mohou narodit i v české kotlině. A když se podíváme na mapu České republiky, tak se zdá, že nejvíc nadějných hokejových mladíků se rodí uprostřed republiky mezi východními Čechami a Vysočinou. Jenže i tam je potřeba hledat jednotlivé příběhy a osudy.

Gólman Josef Kořenář sice vyrůstal v Pelhřimově a hokejově v Humpolci a Jihlavě, pro zkušenosti si ale zajel na jednu sezonu za moře do týmu Lincoln Stars. Dnes chytá druhou českou ligu na farmě Liberce v Benátkách.


Další brankář Jakub Škarek sice byl v patnácti letech v Jihlavě jedničkou, dnes ale jen kryje záda v extralize Norovi Larsi Voldenovi.
Martin Nečas
Zdroj: Profimedia

Filipu Zadinovi doma štěstí nekvetlo. Jako šestnáctiletý bažant sice nakoukl do prvního týmu Pardubic, ale musel se spokojit s tím, že bude hrát čtvrtou lajnu. Ve 25 zápasech dal jeden gól, vypadl ze sestavy a před novou sezonou radši zamířil do Kanady. A vyšlo to: po necelé polovině sezony v QMJHL je v dresu Halifax Mooseheads druhým nejproduktivnějším hráčem ligy.


Ale takový Martin Nečas je největší českou oporou jen díky působení v domácích soutěžích. Mladík, který bruslením i přehledem mnohdy převyšuje i Švédy či Rusy, vyrůstal v hale na Bouchalkách ve Žďáru nad Sázavou a protože mu šanci dala Kometa Brno, zaujal i skauty v NHL. Dnes zatím jen on a Filip Chytil odehráli v nejlepší lize světa aspoň jeden, resp. dva zápasy. U obou ale platilo, že dostali šanci mezi muži. Kroměřížský rodák Chytil děkuje Zlínu.

Hokej ČR - Švédsko na MSJ 2017
Zdroj: facebook Hokej ČR - Švédsko na MSJ 2017

Kristian Reichel to neměl jednoduché ani v Litvínově, kde hrával jeho táta. Mladičký centr sice chvíli hrál za „Chezu“ ale když se týmu přestalo dařit, vyhodnotil jako nejlepší cestu do zámoří. Dnes je oporou Red Deer Rebels v WHL.


A ještě pohled na zadáky. Všichni až na Jakuba Gavlase a Jakuba Krále nabrali ostruhy za mořem. Převážně ale obránci vyrůstali v Brně či na Pardubicku. A pokud jste nevěděli o vísce Smrček, tak tam se narodil Libor Hájek. Dnes je možná nejslavnějším rodákem vísky o 128 obyvatelích na Svitavsku. Ano, i tam se může narodit hokejová hvězdička.

Místa narození českých hokejistů do 20 let
Zdroj: TN.cz Místa narození českých hokejistů do 20 let

BRANKÁŘI
1 Jakub Škarek, Jihlava
2 Milan Klouček, Pardubice
30 Josef Kořenář, Pelhřimov
OBRÁNCI
3 Libor Hájek, Smrček
7 Radim Šalda, Pardubice
11 Filip Král, Blansko
14 Ondřej Vála, Pardubice
19 Vojtěch Budík, Holice
23 Jakub Galvas, Ostrava
ÚTOČNÍCI
6 Marek Zachar, Liberec
8 Martin Nečas, Nové Město na Moravě
15 Daniel Kurovský, Havirov
16 Martin Kaut, Brno
17 Kryštof Hrabík, Praha
18 Filip Zadina, Pardubice
20 Jakub Lauko, Praha
21 Filip Chytil, Kroměříž
22 Kristian Reichel, Most
25 Radovan Pavlík, Hradec Kralove
27 Ostap Safin, Praha
28 Petr Kodýtek, Sušice
29 Albert Michnáč, Praha

ram TN.cz