Publikováno 2. 9. 2017
Hokej Zajímavá volba

Slovák Valábik hrál NHL i na MS. V 31 letech končí a bude policista!

Boris Valábik
Zdroj: Profimedia

Slovenského obránce Borise Valábika si možná ještě pamatujete z české extraligy, kde před čtyřmi lety válel za Brno. Když do Komety odešel, už měl na svém kontě 80 zápasů v NHL a mistrovství světa. Jenže pak se jeho kariéra nevyvíjela asi úplně podle představ. Valábik vystřídal angažmá ve Slovensku, Kazachstánu, Anglii a Rakousku. Teď se v 31 letech rozhodl ukončit kariéru a chce být policistou.

Ve své době patřil k velmi talentovaným obráncům a měl slibné předpoklady pro NHL. Měří 201 centimetrů a váží přes sto kilogramů. Navíc se nikdy nebál shodit rukavice a jít do bitky. Zdobila ho sice tvrdost, ale nebyl na tom vůbec špatně ani hokejově. Také to mu vyneslo 80 startů v NHL, dvě mistrovství světa do 18 let, dvě do 20 let a jedno seniorské.

 

Boris Valábik brání na mistrovství světa Jaromíra Jágra
Zdroj: Profimedia Boris Valábik brání na mistrovství světa Jaromíra Jágra

 

Po zámořské štaci, kde strávil ale více času na farmě v AHL, odešel do české extraligy. Stal se skvělou posilou Brna a nevypadalo to s ním ani dál vůbec zle. Jenže zejména častá zranění se podepsala na tom, že jeho kariéra spíše upadala. Po Brnu hrál slovenskou extraligu, pak působil v Kazachstánu, Británii a loni hrál druhou rakouskou soutěž.

 


Ve 31 letech řekl dost, tohle už nikam nevede, končím. " Rozhodl jsem se rychle. S hokejem jsem skončil začátkem tohoto roku. O tři měsíce později už jsem byl studentem Střední odborné školy policejního sboru. Myslím, že je velmi důležité, aby profesionální sportovec po skončení kariéry nezůstal sedět doma, aby si našel motivaci něco dělat. Takovou změnu by tělo ani hlava nemuseli snést," řekl v rozhovoru pro Denník N.

 


A tak má Valábik jasné plány - teď bude policistou. "Pokud půjde všechno hladce, koncem roku bych mohl být ve výkonu služby. Začnu úplně od začátku, hlídkovou činností. Budu dělat to, co mi řeknou, abych dělal. Žádné 'tohle dělat nebudu, protože jsem hrál hokej. To nejsem já. Už nejsem hokejista, jsem strážmistr Boris Valábik," pokračoval.

 


Bývalý hokejový tvrďák nikdy netoužil po slávě a milionech, chtěl dělat to, co ho bude bavit. V hokeji už perspektivu neviděl. "Hodně lidí se diví, proč jsem to udělal. Vidí většinou jen peníze, pozornost médií a rozdávání podpisů. Ale na tom jsem si nikdy nezakládal tolik, abych mohl dělat něco, co by mě nenaplňovalo. Abych někde vydržel, potřebuji před sebou mít perspektivu. V policii ji mám, v hokeji už nebyla," dodal Valábik.

lju TN.cz