Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2015 08:23
vyšetřování kdo podváděl?

Skandál na Pardubické: Koně dopovali, podezřelý je i vítěz!

Doping na Velké Pardubické.
Zdroj: Profimedia
Doping na Velké Pardubické.

Čtyři týdny po Velké pardubické vycházejí najevo nemilé zprávy, které zatím ani nechtějí komentovat představitelé českého Jockey clubu. Dva ze šesti dopingových vzorků koní z nejslavnějšího českého mítinku byly pozitivní. Na kontrolu přitom musel i vítězný Nikas a druhý Ribelino.

Informaci přinesl jako první internetový Turf magazín, ale konkrétností se zatím fanoušci steeplechase nedočkali. Zatím není jasné, který kůň dopoval. Může jít ale i o vítěze slavné steeplechase Nikase nebo druhého Ribelina.
 

Podivně ale vyznívá reakce trenéra vítězného koně, v jehož sedle jel žokej Marek Stromský. Stanislav Popelka, který Nikase připravuje ve stáji Srdéčko ve Hvozdu na Olomoucku, sdělil agentuře ČTK, že se nesmí vyjadřovat.


Pokud by byl opravdu Nikas tím koněm, který neprošel dopingem, šlo by o skandál první kategorie. Velká pardubická takovou událost nepamatuje. A smůlu by měl opět i žokej Marek Stromský, který už jednou protnul cílovou pásku jako první, ale následně byl diskvalifikován. V roce 2008 na koni Amant Gris ale jen neúmyslně jel jinou trasou, než měl. Přesto ho to stálo vítězství.


Jockey Club se k případu nechtěl vyjadřovat a podle informací serveru Echo by měl v pátek vydat prohlášení.


Ze zápisu dostihových komisařů vyplývá, že dopingovou kontrolu podstoupil vítěz druhého dostihu Arcione ze stáje Jerie a syn, vítěz prestižní Ceny Vltavy Charme Look ze stáje Orling a francouzský kůň Quatiky ze stáje BORS Břeclav. Z Velké pak komisaři testovali zmíněné Nikase a Ribelina a devátého Templáře.


Majitelé pozitivně testovaných koní mají právo na analýzu B vzorku a testy se neprovádí na území České republiky. Doping v českém dostihovém prostředí už byl letos odhalen. Provinil se kůň Sky Arrow, který běhal rovinové dostihy, komisaři odhalili jeho podvod na mítinku v Mostě. Jeho trenér Josef Vymazal nesmí po verdiktu  disciplinární komise vykonávat svou funkci 10 měsíců.

TN.cz
Reklama

 

Reklama