Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 25.5. 2016 11:21
oh 2008 celkem 14 sportovců

SKANDÁL! Tihle ruští sportovci dopovali na olympiádě v Pekingu!

Doping a ruští sportovci
Zdroj: profimedia.cz

Světem sportu otřásá další dopingový skandál! Na letních olympijských hrách v čínském Pekingu použilo nejméně čtrnáct ruských sportovců zakázané látky. Přítomnost dopingu odhalily nové, opakované testy. Mezi hříšníky mají být i olympijští vítězové!

Ruský olympijský výbor potvrdil, že dostal od Mezinárodního olympijského výboru informaci o pozitivním výsledku 14 znovu testovaných vzorků.


Konkrétní jména zatím známá nejsou, zástupci Ruského olympijského výboru chtějí počkat na to, až vzorky projdou další kontrolou. V tamních médiích se jich už ale několik objevilo.


Hned deset ze čtrnácti údajných hříšníků získalo v Pekingu medaili. Zřejmě nejznámějším jménem na seznamu sportovců, kterým hrozí diskvalifikace, je oštěpařka Maria Abakumovová, známá soupeřka Barbory Špotákové.Abakumovová nestačila v Pekingu právě jen na českou šampionku, jestli se ale potvrdí, že dopovala, o stříbrnou medaili přijde. Za Špotákovou by se posnulu Němka Christina Obergföllová, bronz by pak připadl Britce Goldie Sayersové.


Kromě známé oštěpařky měli mít pozotivní dopingové nálezy i zlatá medailistka ze štafety na 4x100 m Julia Čermošanská, bronzová výškařka Anna Čičerovová, bronzové členky štafety na 4x400 m Anastasia Kapačinská a Tatiana Firovová, bronzová překážkářka na 300 m Jekatěrina Volkovová, Inga Abitovová, bronzový běžec ze štafety na 4x400 m Denis Alexejev, bronzový chodec na 50 km Denis Nižegorodov, vzpěračky Marija Šainovová (stříbro) a Naděžda Jevsťuchinová (bronz), koulař Ivan Juškov, desetibojař Alexandr Pogorelov a veslař Alexandr Kornilov.

Julia Čermošanská
Zdroj: profimedia.cz Julia Čermošanská


"Byla jsem v šoku jako každý. Snad, jde jen o chybu. Nedokážu si vysvětlit, jak mohl být můj test pozitivní. Od té doby jsem absolvovala mnoho soutěží a předala stovky vzorků,"
uvedla pro Match TV bronzová medailistka Čičerovová.


Nutno podotknout, že to není poprvé, co mají ruští atleti problémy s dopingem. To ostatně připustila i světová antidopingová agentura WADA. I proto Mezinárodní asociace atletických federací zakázala loni v listopadu Rusům start na mezinárodních soutěžích. Přišli tak o březnové halové mistrovství světa v Portlandu, teď jim dokonce hrozí, že se nepodívají ani na olympiádu do Ria!Rusko přitom neustále vysílá do světa zprávy o tom, že dělá pro vymýcení dopingu všechno. Chystá třeba zákon, který má doping kvalifikovat jako trestný čin. Odsouzení sportovci by ale také mohli platit pokuty až do výše v přepočtu milionu korun.

pha TN.cz