Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2017 20:02
londýn křivda

Skandál na MS! Mohl bojovat o zlato, ale nepustili ho na stadion

Isaac Makwala
Zdroj: Profimedia

Mistrovství světa v atletice řeší pořádný skandál! Atlet z Botswany Issac Makwala se měl ve finále závodu na 400 metrů pokusit bojovat o medaili, jenže Mezinárodní atletická federace IAAF mu zakázala ze zdravotních důvodů startovat. Běžce dokonce ani nepustili na stadion a ze zlata se nakonec radoval Jihoafričan Wayde van Niekerk. Atletův příběh měl však večer další pokračování.

Makwala si společně s dalšími 30 atlety během šampionátu stěžoval na žaludeční potíže. Lídr světových tabulek na 200 metrů proto nenastoupil do pondělního rozběhu a po rozhodnutí IAAF tak nemohl nastoupit ani do finále na 400 metrů.
 

Jenže samotný Makwala se prý cítil dobře. "Když jsem přišel na stadion a byl jsem připravený závodit, nachystali na mě past a nepustili mě dovnitř," napsal na svůj facebook.

 

"Jenom jsem zvracel, ale zase tak hrozné to nebylo," dodal nechápavě.

Mezinárodní atletická federace nejprve informovala, že Makwalu stáhla ze závodu ze zdravotních důvodů na základě doporučení lékaře. Později pak přidala, že jeho onemocnění je infekční.
 

"Vedoucí výpravy, týmový lékař i fyzioterapeut byli po prohlídce informováni, že atlet by měl být 48 hodin v karanténě a přijde tak o finále běhu na 400 metrů," uvedla IAAF v prohlášení.

Předseda botswanské atletické federace Falcon Sedimo ale v rozhovoru pro BBC řekl, že Makwalu nikdo nekontroloval a o celém případu se dozvěděl až z médií.
 

"Měl prostě jeden z příznaků nemoci, tak to vzali z jedné vody na čisto," prohlásil. "Navíc nás nikdo o ničem oficiálně neinformoval. O tom, že nemůže startovat, jsme se dozvěděli z médií," dodal.
 

Makwala se ale nakonec ještě v Londýně na trati objeví. Zaběhne si sólo závod o postup do semifinále na dvousetmetrové trati. "Vypršela doba jeho karantény, a po lékařském vyšetření, které potvrdilo, že je zdravý, jsme souhlasili na základě našich pravidel, že pokud splní kvalifikační čas, bude moci dnes večer běžet semifinále na 200 m," uvedli představitelé Mezinárodní atletické federace.
 

Samostatný závod pro Makwalu dopadl dobře, svým časem se kvalifikoval do semifinálového běhu. Ani tím to pro něj však neskončilo. Jen za něco málo přes dvě hodiny se vydal na trať znova. A zvládl i semifinále. Po druhém místu ve svém běhu si tak přecejen zazávodí o medaile.

 

mm TN.cz