Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 10. 7. 2018
video to musíte zkusit

Šílení Holanďani: Tohle je bláznivá soutěž skoku přes vodní kanál!

Fjerste Ljekker
Zdroj: facebook
Fjerste Ljekker

V Nizozemsku muži a ženy každoročně soutěží v jednom z nejstarších extrémních sportů, který nazývají Fierljeppen. Tento národní sport z nizozemské provincie Friesland je nesmírně populární a obecenstvo se baví, jak skokani pomocí dlouhé tyče překonávají vodní příkop.

Nejprve je to sprint po molu, pak skok na tyč a následný šplh. Kdo vystoupá do co největší výšky a zvládne balanc, má velkou šanci na zdárné překonání vodního kanálu. Obyvatelé Nizozemska v tomto sportu soutěží už od roku 1771.

Nizozemsko je rovinatá a promáčená země, ve které od jak živa obyvatelé používali dlouhé tyče k překonávání vodních toků procházejících přes jejich pole. V roce 1771 se hostinský provincie Frisia rozhodl přeměnit tuto aktivitu na sportovní klání a uspořádal v ní první oficiální soutěž.


Za celá léta získalo toto sportovní klání velký zájem mezi všemi obyvateli. V několika provinciích vznikly ligy a začala se pořádat holandská mistrovství a boje o národní tituly. Soutěžit mohou lidé všech věkových kategorií. Chlapci a dívky v kategorii do 16 let, stejně tak muži a ženy v seniorské kategorii.


Aktuálním držitelem rekordu je Bart Helmholt z Hardegarijp, který během šampionátu v roce 2011 zvládl přeskočit vodní kanál ve vzdálenosti 21,51m. Amatérští nadšenci si mohou od roku 2012 zasoutěžit s nejlepšími týmy v závodě Red Bull Fierste Ljepper.

ram TN.cz