Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 18. 1. 2018
Hokej olympijský turnaj

Severní a Jižní Korea jako jeden tým? Jihokorejské hráčky zuří!

Korejské hokejistky
Zdroj: Profimedia

To, co se pro některé mohlo zdát nemožné, se stalo skutečností. Jižní Korea se s KLDR během středečního jednání dohodla na vytvoření společného ženského hokejového týmu, který se má příští měsíc zúčastnit zimních olympijských her v Pchjongčangu. Jihokorejský Soul tak chce demonstrovat jednotu obou zemí. Tento nápad se však u jihokorejského týmu nesetkal s velkým nadšením.

„Jižní Korea bude se Severní Koreou pochodovat na zahajovacím ceremoniálu olympijských her pod jednou vlajkou,“ uvedla Jižní Korea na twitterovém účtu.

 

Jako demonstraci spojení sil vyšle příští týden Severní Korea k jižním sousedům početnou delegaci čítající 550 členů, mezi kterými je i 230 roztleskávaček, 140 umělců a 30 taekwondistů.

 

 

O zamýšlených změnách neměli sportovci téměř žádné tušení. Vláda s jihokorejskou asociací ledního hokeje příliš nekomunikovala a pouze jim vzkázala, ať se „připraví“. Rozšíření hokejového týmu z 23 hráček na 30 naplánovala v době, kdy byly jihokorejské hokejistky na soustředění ve Spojených státech. „Zuřily a ten nápad se jim zdál absurdní,“ sdělil agentuře Reuters funkcionář Jihokorejské asociace ledního hokeje po návratu hráček ze zámoří.

 

"To, že si nás vláda zčistajasna vybrala a požádala nás, abychom na olympiádě hrály s úplnými cizinci, nám doslova vyrazilo dech," zuří jihokorejské hokejistky.

 

Ženský hokejový tým ale není jediný, komu se nápad nezalíbil. "Nemohu si pomoct, ale připadne mi, že vláda zneužívá své moci a chce z olympijských her politicky těžit." To je jeden z komentářů internetové petice, kterou tisíce Jihokorejců adresovalo prezidentovi Mun Če-inovi, aby nápad na společný tým zrušil. Ten ale o oživení a posílení vztahů s KLDR uvažoval už od loňského jara.

 

 

Společné hokejové družstvo by mělo do prvních olympijských zápasů nastoupit už za tři týdny. Stále ale není jasné, která jména se objeví na soupisce, jaká bude taktika a kdo ponese kapitánskou pásku. "Dosud se ani jedno z těchto zásadních témat neprobralo. Je to k neuvěření. Nedává to žádný smysl," prohlásil hokejový funkcionář. Ministerstvo sportu ale jihokorejské hokejistky ujišťuje, že se nemusí bát, že by po rozšíření soupisky přišly o své místo v týmu.

alk TN.cz