Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2018
Olympiáda Nigerijský bob

Serena jásá: Radost má z premiéry svůdných Nigerijek na ZOH 2018!

Serena Williamsová je ráda, že na ZOH budou Nigerjky
Zdroj: Profimedia / Youtube
Serena Williamsová je ráda, že na ZOH budou Nigerjky

Stejně jako tomu bylo v Calgary roku 1988, kdy se posádka jamajských bobistů stala velkým pozdvižením, zažije i olympiáda v Pchjongčchangu další přírůstek mezi bobisty z exotické krajiny. A nejedná se jen tak o ledajaký tým. O pozdvižení v ledovém korytě se postarají Nigerijky, které se vůbec jako první Afričanky zaslouží o historický start mezi bobistkami na olympiádě.

Nigerie je národ pověstný především výbornými atlety, kteří pravidelně startují na největších světových podnicích. A právě to by se mělo stát devízou nigerijského bobu. Jeho posádka je totiž složena z bývalých sprinterek, které mají s tvrdou přípravou a velkými závody nemalé zkušenosti.

 

 

Pilotkou nigerijského dvojbobu je třicetiletá Seun Adigunová, která se narodila a žije v USA. Na svém kontě má Adigunová již start na letní olympiádě z roku 2012, kam se kvalifikovala v běhu na 100 metrů překážek. Po svém boku má Ngozi Onwumereovou a Akuomu Omeogaovou.

 

Svou účast na zimní olympiádě si Nigerijky vyjely na listopadovém kvalifikačním závodě v Calgary. "Jsme doslova v extázi a ohromně pyšní na náš ženský tým, který se kvalifikoval na zimní olympiádu," prohlásil Nigerijský olympijský výbor.

 

 

Finanční prostředky nutné pro tréninkovou přípravu a start v kvalifikačních závodech získaly bobistky také díky lidem prostřednictvím takzvaného crowdfundingu, ve kterém se jim podařilo vybrat 150 tisíc dolarů. Sponzory jako Visa a Under Armour ulovily svůdné Nigerijky díky svým videím na sociálních sítích. Divákům na nich ukazují svá vysportovaná těla a nasazení, se kterým se připravují na blížící se vrchol sezóny.

 

Jedno z videí nigerijských závodnic okomentovala na svém twitterovém účtu i samotná Serena Williamsová: "Toto video mi doslova nahání husí kůži. Jsem tak nadšená, že můžu vidět Nigerijky v zimní olympijské soutěži bobistek, jako první africkou zemi, která kdy na bobech soutěžila."

 

Serena Williams
Zdroj: Twitter

 

Mezi soupeřkami nigerijských bobistek bude posádka z Jamajky, která má svou olympijskou premiéru za sebou. Zkušená pilotka Jazmine Fenlatorová-Victorianová pojede tentokrát s brzdařkou Carrie Russellovou. Mužský jamajský tým se zatím nekvalifikoval a figuruje na 31. nepostupovém místě.

 

První start na zimních olympijských hrách zažije i kanadská rodačka a bývalá atletka Simidele Adeagbová, která v barvách Nigérie nastoupí do závodu skeletonů pouze po čtyřměsíční přípravě. Své štěstí v této disciplíně by mezi muži rád vyzkoušel také Akwasi Frimpong z Ghany žijící v Nizozemsku.

alk TN.cz