Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.4. 2016 05:37
Indycar 1. trénink

Sato a Hinchcliffe v tréninku bourali. Nejrychlejší Carpenter

Rozbitý vůz Jamese Hinchcliffea
Zdroj: Profimedia
Rozbitý vůz Jamese Hinchcliffea

Dva tvrdé nárazy přerušily páteční trénink na první závod letošní sezóny IndyCar na oválu. Při té první poslal svůj vůz v hodinách do ochranné zdi Takuma Sató. Chvíli po něm podobně havaroval také James Hinchcliffe. Nejlepší výkon předvedl Ed Carpenter, který v St. Petersburgu nestartoval.

Carpenter je oválovým specialistou, jezdcem, který vyrost na tratích, na nichž se jezdí většinou na plný plyn a zatáčí jen doleva. Na silničních a městských okruzích měl velké problémy a ostatním pilotům nestačil. Později si založil vlastní tým. V roce 2014 se rozhodl, že už bude startovat jen na oválech.

 

Už během předsezónních testů na konci února ukázal, že mu trať ve Phoenixu svědčí. Společně se stájovým kolegou Josefem Newgardenem atakovali čelní příčky. V prvním tréninku na druhý letošní závod jim pak patřily první dvě místa výsledkové listiny.

 

„Chtěli jsme chvíli počkat a podívat se, co dělá trať,“ řekl Carpenter. „Byl to docela divný, rozkouskovaný trénink s několika nehodami. Ale my jsme tu byli velmi dobří při předsezónním testu, takže jsme si věřili, že jsme v dobré pozici. Chtěli jsme se hlavně přesvědčit, co máme v rukávu pro kvalifikaci. A zatím to vypadá dobře. Tohle je to, co jsme chtěli. Chtěli jsme sem přijít a být silní. Snad to dokážeme přenést i do kvalifikace a do závodu,“ uvedl Carpenter.

 

James Hinchcliffe Incident In Practice 1 At Phoenix Internatio...

WATCH: Replay of James Hinchcliffe's incident in practice 1 for the #DDCPhoenixGrandPrix at Phoenix International Raceway. James has been checked, cleared, and released from the infield care center. Tune in now live on NBC Sports and follow timing & scoring at racecontrol.indycar.com

Zveřejnil(a) IndyCar Series dne 1. duben 2016

 

Vedle něho a jeho stájového kolegy si zbylých 8 míst v první desítce rozdělily čtveřice pilotů týmů Penske a Ganassi. A to včetně nováčka Maxe Chiltona (tým Ganassi), který bude na oválu v IndyCar startovat vůbec poprvé. Ale Chilton, přestože měl na kontě dvě sezóny ve Formuli 1, šel vloni do Ameriky do juniorské série Indy Lights, kde si na americké závodění mohl zvykat. V tréninku mu patřilo 10. místo.

 

 

 

Až za ním skončil vítěz Indy500 a šampion z roku 2012 Ryan Hunter-Reay, coby vůbec nejlepší pilot s motorem Honda. Honda se snažila kompenzovat nižší výkon menším přítlakem. Ale poté, co Hinchcliffe a Sató, oba s motorem a aerokitem Honda, skončili ve zdi, raději od toho japonská automobilka ustoupila.

 

Kompletní výsledky (ve formátu pdf) najdete ZDE

 

Závod ve Phoenixu je na programu v noci ze soboty na neděli. Jede se totiž pod umělým osvětlením. Závod vám přinášíme exkluzivně na kanálech NOVA Sport 2 a na Voyo!
 

vbo TN.cz