Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 6. 12. 2017
Hokej olympijský turnaj

Rusové pod neutrální vlajkou: Je bojkot KHL šancí pro jiné týmy?

Ilja Kovalčuk
Zdroj: Profimedia
Ilja Kovalčuk

Každý sportovec je hrdý, když může na mezinárodní akci reprezentovat svou zemi. Se vším všudy. Jenže Rusové kvůli dopingové aféře budou v Pchjongčchangu chybět. Start mají sice povolený, ale pod neutrální vlajkou. I tak mnohé hokejové hvězdy na olympiádu chtějí, byť za těchto podmínek. Jak se k tomu ale postaví KHL, která možná hráče z ligy neuvolní? Je to šance pro země, které se nekvalifikovaly?

Nebude jim hrát hymna, nebudou nosit své vlajky, nebudou oblečeni v národních barvách. To je realita pro ruské sportovce, kteří se s těmito podmínkami na nadcházející olympiádě v Jižní Koreji smiřují. Nic víc jim nezbývá.

 

Je to novinka pro celý svět. Rusko je přeci jen první stát v historii, který byl vyloučen z olympiády kvůli systematickému dopingu. A v rámci toho se nejvíce mluví o hokeji. Nebudou totiž hráči z NHL a teď dokonce hrozí, že ani z KHL.

 

 


Stanovisko vedení KHL ještě nepřišlo. Optimisté věří, že Kontinentální hokejová liga pojede podle sezonního plánu, který zahrnuje i olympijskou přestávku. Realisté si ale říkají, že u Rusů je možné všechno a tak i zrušení této pauzy během olympijského turnaje. 


Je několik variant. Olympiáda s ruským týmem, který bude hrát ovšem pod neutrální vlajkou. To je zatím ta nejlepší možnost v rámci toho, aby hokejový turnaj v Jižní Koreji nebyl úplnou fraškou. Pak ale je tu ta druhá možnost – olympiáda bez ruského týmu a bez hráčů z KHL. 


Pak by vznikla mezera ve skupině B (původně Rusko, USA, Slovensko, Slovinsko). Buď by tato skupina zůstala obsazena jen třemi týmy, nebo by se musela najít náhrada. Jenže podle jakého systému? Byl by los například druhých týmů z kvalifikačních skupin? Pak by mělo šanci Lotyšsko, Bělorusko a Francie.

 

Ale co si takové Lotyšsko a Bělorusko počne, když nebude mít hráče z KHL? Vždyť jádro jeho týmu tvoří hráči z Dinama Riga, respektive Dinama Minsk (oba hrají KHL). Do toho si promítněme, že se národní výběry musely obejít bez hráčů z této soutěže.

 

 

Česko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Německo, Slovensko a další mají kde brát. Ale taková Kanada a USA, pro ty by to byl pořádný problém. Kádr by z ostatních evropských lig složily, ale jeho úroveň by velké kvality nedosahovala. Nechme se překvapit na dění dalších dní.

 

Sami ruští hokejisté by na olympiádu chtěli a to i pod neutrální vlajkou. „My sportovci do politiky nepatříme. Pro nás to bude veliký turnaj a nebude se lišit od ostatních. Bude v něm patriotismus, láska k zemi – to nosíme v srdci. K tomu není třeba křičet nebo dokonce nosit vlajku na hrudi. Pokud bůh dá a nám se turnaj podaří, hymnu si zazpíváme,“ řekl pro ruská média hvězdný Ilja Kovalčuk.

lju TN.cz