Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 5.12. 2017 19:51
Olympijské hry

Rusové na olympiádě budou, ale jen pod neutrální vlajkou!

Vladimir Putin a Alexander Treťjakov
Zdroj: Profimedia
Vladimir Putin a Alexander Treťjakov

Ruští sportovci budou na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu startovat pod neutrální vlajkou. V úterý o tom v Lausanne rozhodla Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru. Rusko se proti verdiktu MOV odvolá ke sportovní arbitráži CAS.

Kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu byl suspendován Ruský olympijský výbor. Doživotní zákaz funkce navíc dostal ruský vicepremiér a bývalý ministr sportu Vitalij Mutko, který prý dopování cíleně organizoval. 

Kvůli manipulacím se vzorky na poslední olympiádě bylo ostatně potrestáno 25 ruských sportovců, kteří dodatečně přišli o celkem 11 medailí. Kvůli tomu vážně hrozilo, že na blížících se Hrách nebude smět startovat žádný Rus. K tak tvrdé sankci ale výbor nakonec nepřistoupil.


Přesto zažívá Rusko přímo historickou potupu. Je totiž vůbec prvním státem, který byl vyloučen z olympijských her kvůli dopingu. V Pchjongčchangu tak Rusové nebudou smět nastupovat v národních barvách a na stadionech nebude hrát ani jejich hymna.

Účastnit se Her pod neutrální vlajkou pak samozřejmě mohou pouze ti Rusové, kteří vyhoví přísným antidopingovým pravidlům. Závodit budou pod označením "olympijský sportovec z Ruska" (OAR). Pod tímto označením budou moci hrát i hokejové výběry a týmy v curlingu. Jejich úbory ale budou muset být neutrální, takže nedávno představenou kolekci ruského olympijského oblečení využít nemohou.

Ruský prezident Vladimir Putin se dříve nechal slyšet, že závodit bez národních symbolů by bylo pro ponižující. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale v pondělí bojkot her vyloučil. Proti verdiktu MOV se nicméně Rusové odvolají ke sportovní arbitráži CAS.


Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval si myslí, že v této situaci neexistovalo dobré řešení. "Dobrá zpráva je alespoň to, že prokazatelně čistí sportovci bez dopingové minulosti z Ruska dostanou možnost startovat v Pchjongčchangu pod neutrální olympijskou vlajkou," řekl.

Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor považuje krok MOV za řešení z nouze. "Ukazuje akorát na obrovskou krizi. Jestli to ale byl jediný možný způsob, jak umožnit prokazatelně čistým sportovcům z Ruska start na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, pak se k tomu asi sáhnout muselo," řekl Doktor.
 

ČTK TN.cz