Aktualizováno 25.6. 2017 14:19
novasport mistrovství světa

Rossi po roce slaví vítězství! Abraham vyrovnal nejlepší závod

Valentino Rossi

Valentino Rossi si po více než roce opět vychutnává pocit vítězství v závodech MotoGP. Italská ikona vyhrála na Velké ceně Nizozemska v Assenu dramatický finiš s krajanem Danilem Petruccim. Skvěle zajel i Karel Abraham, který obsadil sedmé místo a vyrovnal svůj nejlepší výsledek kariéry.

Rossi dosáhl v Assenu už na své desáté vítězství v kariéře a díky 115. výhře v kariéře zdramatizoval souboj o titul mistra světa.

Osmatřicetiletý Rossi na yamaze vyhrál závod ovlivněný deštěm těsně před krajanem Danilem Petruccim s ducati, jehož za sebou udržel o 63 tisícin sekundy. Třetí skončil úřadující mistr světa Marc Márquez ze Španělska, který byl zpět už o více než pět sekund.

Rossi vyhrál Grand Prix po více než roce a připsal si 89. triumf v královské třídě a 115. celkově. Na rekordmana Giacoma Agostiniho ztrácí devítinásobný světový šampion ještě sedm vítězství.

Pořadím v závodu zamíchal lehký déšť, který se spustil zhruba osm kol před koncem a někteří jezdci kvůli němu zajeli do depa vyměnit stroje. Vedoucí závodníci však na trati zůstali, stejně jako Abraham, jenž se díky tomu posunul do elitní desítky.

V závěru pak český jezdec vyhrál souboj tříčlenné skupiny o sedmé místo a připsal si nejlepší umístění po letošním návratu do MotoGP. Sedmý už Abraham dojel třikrát v letech 2011 a 2012.

Do čela průběžného pořadí mistrovství světa se dostal pátý Andrea Dovizioso. Ital vystřídal na prvním místě Španěla Mavericka Viňalese, jenž vlastní vinou upadl a je celkově druhý s odstupem čtyř bodů. Rossi na třetím místě ztrácí další tři body a čtvrtý Márquez ještě čtyři. Kvarteto nejlepších tak po osmi Velkých cenách dělí jen jedenáct bodů. Abraham je devatenáctý.