Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 3. 6. 2017
IndyCar Nejrychlejší pár světa

Rahal vyhrál v Detroitu, jeho žena hrozivě bourala v dragsterech

Graham Rahal a Courtney Force
Zdroj: YouTube.com/ Profimedia.cz

Graham Rahal přetavil první pole position po osmi letech v premiérové letošní vítězství v závodě IndyCar. Triumfoval na okruhu na ostrově Belle Isle v Detroitu. Vyhrál přitom jen den poté, co jeho manželka Courtney Force měla hrozivou nehodu v závodě dragsterů

Pro Rahala to první pole position po osmi letech, tým jeho otce, za který Graham závodí, čekal na kvalifikační triumf celých 10 let. Hélio Castroneves byl v kvalifikaci rychlejší, INDYCAR mu ale nejrychlejší čas sebrala, protože nerespektoval žluté vlajky po nehodě Rusa Aljošina.

 

Přesto Castronevesův 2. nejrychlejší čas stačil na to, aby byl ve své kvalifikační skupině první, což mu zajistilo start z první řady. V Detroitu je totiž v kvalifikaci startovní pole rozděleno do dvou skupin. Jezdci ze skupiny, v níž je nejrychlejší pilot celé kvalifikace, obsadí lichá místa na startovním roštu, jezdci z druhé skupiny pak místa sudá. Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

Závod se vůbec nepovedl Castronevesovi, který doplatil na špatně zvolenou strategii. V úvodu závodu se držel za Rahalem. V sedmém kole začali mířit do boxů první piloti. Měkká sada pneumatik, na které prakticky všichni startovali, byla totiž lepší jen pouhých 6 kol. Castronevese tým povolal už v 13. kole. Obával se totiž, že pokud jejich pilot zůstane na trati, bude ztrácet na piloty, kteří už si dojeli pro nové gumy a pokud by vyjel zpomalovací vůz, jeho šance na dobrý výsledek by byly pryč.

 

Rahal, Rossi a Dixon oproti tomu zůstali na trati, dokud měli v nádrži palivo. Jejich vsázka se nakonec vyplatila. Zpomalovací vůz vyrazil na trať až chvíli poté, co si odbyli první pit stop. Postaral se o to Charlie Kimball, který měl lehký kontakt se zdí. Byl to už druhý výjezd zpomalovacího vozu, na startu dostal hodiny James Hinchcliffe. Traťoví maršálové ale přispěchali se startérem a Hinchcliffe mohl pokračovat, aniž by ztratil na všechny piloty celé kolo, díky jejich rychlé práci si nakonec vyjel skvělý výsledek.

 

 

Castronevesův tým udělal ještě v závěru jednu chybu. Když se po pit stopech dostal Castroneves na druhou příčku a dotáhl se na vedoucího Rahala, povolal jej do boxů. Zřejmě se obával, že jej Rahal, který už do boxů nemusel, bude brzdit. Případně, pokud přijde žlutá fáze, propadne se na konec pole. Castroneves byl po pit stopech až devátý a dostal se už jen přes dva piloty, kteří museli ještě jednou do boxů.

 

Graham Rahal si dojel pro páté vítězství v kariéře. A to i přesto, že do závodu vyrážel s těžkou hlavou. V pátek měla jeho manželka Courtney Force vážnou nehodu v závodě dragsterů. Její vůz se při kvalifikaci proměnil v ohnivou kouli a doslova se rozpadl. Force, jedna z nejrychlejších žen planety, ale naštěstí vyvázla bez zranění.

 

Nehoda Courtney Force v závodech dragsterů:

 

Druhé místo obsadil v Detroitu Scott Dixon. Hinchcliffe i přes velké potíže na startu, dojel nakonec třetí. Nejlepší z pilotů s motorem Chevrolet, pro který je Detroit domácím závodem, byl až čtvrtý Josef Newgarden.

 

Chevrolety budou mít ale šanci na reparát. Závodní víkend v Detroitu je totiž zatím jen ve své polovině. V neděli čeká piloty další plnohodnotný závod. Přímý přenos začíná na programu NOVA Sport ve 21:35.

vbo TN.cz