Publikováno 20. 5. 2017
Hokej Mistrovství světa

Finalisté MS: O zlato si dnes zahraje Kanada se Švédskem!

Švédsko vs. Kanada

Hokejisté Kanady otočili semifinálové utkání s Ruskem ze stavu 0:2 na konečných 4:2. Sborná se tak pokusí urvat alespoň bronz proti Finsku, které podlehlo skandinávskému rivalovi – Švédsku, 1:4. Zámořský celek tak má možnost zaútočit na zlatý hattrick, svěřenci trenéra Coopera tedy budou chtít získat třetí zlato v řadě. V cestě jim však bude stát tým okolo gólmana Lundqvista a útočníka Bäckströma.

Švédsko - Finsko 4:1

Hokejisté Švédska porazili v semifinále mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem Finsko 4:1 a v neděli se utkají o zlato s Kanadou. Finy čeká zápas o bronz s Ruskem.

Švédové o postupu do finále rozhodli ve druhé třetině, kdy se dvakrát prosadili v přesilových hrách a získali klíčový dvougólový náskok.

Hráči Tří korunek se v boji o zlato představí po čtyřech letech, v roce 2013 triumfovali na šampionátu ve Stockholmu. Finsko nenaváže na loňskou účast ve finále, v němž prohrálo s Kanadou. Ta bude v Německu usilovat o vítězný hattrick.

Kanada - Rusko 4:2

Rusové získali náskok díky trefám Jevgenije Kuzněcova a Nikity Guseva z druhého dějství, ale Kanada výsledek otočila po gólech Marka Scheifeleho, Nathana MacKinnona, Ryana O'Reillyho a Seana Couturiera.

Úvod utkání nabídl minimum šancí. Už ve druhé minutě byl sice před odkrytou brankou Tkačov, ale Panarinova přihrávka mu přeskočila hokejku. Pokusy Kanady končily u Vasilevského a Simmonds podobně jako Tkačov v šanci také nedosáhl na Girouxův pas. Při vyloučení Scheifeleho kryl Pickard pokusy Šipačova a Kučerova.

V úvodu druhého dějství se Kanaďané ubránili při trestu Konecného, při kterém si Pickard poradil se zakončením Dadonova z mezikruží. Úřadující šampioni se ubránili i při vyloučení za špatné střídání. Kanada se po faulu Bělova ve své první přesilovce v polovině utkání také neprosadila.

Ve 33. minutě se radovali z gólu po parádní kombinaci Rusové. Puk si vyměnili Bělov, Kučerov a Panarin, ten z levého kruhu uvolnil u levé tyče Kuzněcova, který si ještě zpracoval puk a trefil volný prostor Picardovy branky.

Za 154 vteřin získala sborná dvoubrankový náskok. Při Simmondsově trestu další pěknou kombinaci Znarokova výběru zakončil po asistencích Panarina a Šipačova Gusev. Zvýšit mohl Namestnikov, ale Pickarda nepřekonal.

Kanada po 17 vteřinách třetí třetiny potrestala Zubovo vyloučení za faul na unikajícího Simmondse z konce druhé části. MacKinnon uvolnil mezi kruhy Scheifeleho, který nasměroval puk za Vasilevského a ukončil jeho neprůstřelnost v play off.

Další tři přesilovky za sebou ale Kanaďané neproměnili a skóre se nezměnilo ani po brejcích Tkačova a Panarina. V 56. minutě ale vyrovnal MacKinnon, který na levém kruhu uspěl v souboji s Tkačovem a překonal Vasilevského.

Za 111 vteřin prokázal přímočarost v zakončení i O'Reilly, který po nešťastných obranných zákrocích Provorova a Plotnikova zakončil do odkryté branky. Výsledek dovršil 67 sekund před koncem při power play do prázdné klece Couturier.