Publikováno 8. 10. 2017
NHL Hokejová noc

První Australan přepsal historii NHL: Při své premiéře slavil i gól!

Nathan Walker
Zdroj: NHL media
Nathan Walker

Washington vyhrál nad St. Louis 6:1, Alexander Ovečkin dal hattrick, ale tato fakta zastínila jiná událost. NHL poprvé v historii viděla hrát Australana v nejprestižnější hokejové lize světa. Svůj debut má úspěšně za sebou bývalý útočník Vítkovic Nathan Walker, který vstoupil mezi hokejovou elitu nejlépe, jak mohl. Hned se uvedl gólem a stal se miláčkem publika.

Tahle story jednou vydá na knihu a mnoho z vás bude jistě spěchat do knihkupectví, aby si ji mohlo pořídit. Třiadvacetiletý Nathan Walker přepisuje hokejové dějiny. Mladý útočník byl prvním Australanem v české extralize, ale jeho cíle byly podstatně vyšší. Dnes v noci se stal prvním australským hokejistou v historii NHL. Ale nepředbíhejme. Tento příběh začal takhle…

 

Nathan Walker
Zdroj: Profimedia Nathan Walker za Vítkovice

 

Do Česka přišel v roce 2006, když mu bylo pouhých 12 let. I když se narodil v anglickém Cardiffu, je to Australan – syn australských rodičů, který u protinožců vyrůstal a začal tam hrát i hokej. Už tehdy vykazoval obrovský talent. V Austrálii v té době působil Jakub Petr, který je dnes hlavním trenérem Vítkovic a právě do ostravského klubu ho doporučil.

 


Walker se sbalil a odcestoval do neznáma. „Začátky byly těžké, čeština je složitá," říkal tehdy. "Je skvělé, že mohu hrát v Česku, ale mým snem je NHL," pomýšlel na nejlepší hokej ve svých začátcích, kdy ještě ani nevěděl, že si zahraje extraligu.

 

Nathan Walker
Zdroj: NHL media
 


Až tak moc se tohoto mladíka nikdo nevšímal. Samozřejmě, byl to Australan a už to vyvolalo nadšení. Ale přeci jen, žádný Australan se v elitním hokeji nikdy neprosadil. Ke všemu má Walker jen 173 centimetrů. Ale k tomu obrovské hokejové nadání. V mládežnických týmech zářil. Ve svých sedmnácti letech si poprvé zahrál českou extraligu a hned při své premiéře proti Mladé Boleslavi skóroval.

 

Ještě během sezony 2012/13 se sebral a odletěl za hokejem do zámoří. Začínal v týmu Youngstown Phantoms, který hraje nižší mládežnickou soutěž, ale z jeho řad vzešlo mnoho kvalitních hokejistů, včetně českého reprezentanta Jiřího Sekáče. V nadcházející sezoně už hrál na farmě Washingtonu a ještě ten rok byl draftován Capitals.

 


Poctivá práce a vytrvalost se vyplatila. Po čtyřech letech hraní v Hershey se poprvé dočkal. Trenér ho povolal do prvního týmu a čekala ho premiéra v NHL…

 

Nathan Walker
Zdroj: NHL media Nathan Walker s fanoušky

 

"Budeš hrát proti Montrealu," oznámil Walkerovi kouč Barry Trotz a pohádka mohla začít. Před Capital One Arena ho vítali fanoušci a hned se stal jejich miláčkem. O pár hodin později to začalo.

 

 

Washington v utkání jasně dominoval. Vyhrál 6:1, hattrickem se blýskl Alexander Ovečkin, ale ani „vítkovický Australan“ nezůstal ve stínu. Šestá trefa Capitals byla totiž podepsána pod jeho jménem. Walker se tak dočkal své premiéry a hned i prvního svého gólu v NHL.

 

 

A co, že se puk jen otřel o Walkerovo tělo po střele Devanteho Smithe-Pellyho. Platil. A maminka a jeho krásná přítelkyně Tayla jen těžko skrývaly slzy dojetí.

 

A je libo na závěr pár zajímavostí o tomto exotickém zázraku? Nathan Walker mluví plynule anglicky, česky, slovensky a domluví se rusky. V hokejovém životě ho nejvíc inspiroval oblíbený film Mystery Alaska, který je o týmu, jenž denně trénuje na rybníku a nakonec si zahraje s New York Rangers velmi vyrovnanou partii. Ještě v Austrálii hrál Nathan ragby.

 

Lukáš Jůdl TN.cz