Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 9. 2017
otazníky bez slitování?

Proč Plíšková propustila Kotyzu? Diví se i tenisové prostředí

David Kotyza a Karolína Plíšková
Zdroj: Profimedia
David Kotyza a Karolína Plíšková

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe a možná se diví i lidé z tenisového prostředí. Karolína Plíšková se po 10 měsících rozešla s úspěšným trenérem Davidem Kotyzou. Přitom nikdy předtím lepší sezonu neměla a v průběhu roku byla i světovou jedničkou!

Tři vítězné turnaje, postup na úplnou špičku. Je to málo? Karolína Plíšková šokovala celý svět. Titulky o propuštění trenéra, který jí pomohl na výsluní najdeme nejen v Česku.
A vlastně ani české tenisové prostředí netuší, co se mezi Plíškovou a Kotyzou stalo. "Určitě to nebyla neúspěšná spolupráce. Přece jen i Karolína prohlásila, že děkuje za společné měsíce a že si něco odnáší dál. Takže spíš by to měla být otázka na ní, proč se tak rozhodla," říká tenisový expert a bývalý šéf českého daviscupového týmu Vladislav Šavrda.


"V některých ohledech se naše názory a pohled na věc rozcházely. Neshodli jsme se na strategii mého dalšího tenisového vývoje," komentovala Plíšková rozhodnutí. Konkrétnější ale nebyla.
Karolína Plíšková
Zdroj: Profimedia Karolína Plíšková

A tak si ani odborníci nedovolí spekulovat. "Já tohle čtu jako každý jiný. Co ale víme, nejdůležitější je, jak dobře funguje lidská chemie mezi hráčem a koučem," naznačuje Šavrda možné problémy.


Možná tohle byla Kotyzův problém. nebál se pojmenovat nedostatky přímo a veřejně. A možná, že třeba právě rozhovor v průběhu turnaje US Open byl zlomem. Ale i jindy mluvil uznávaný trenér o nutnosti tenisu s větším rizikem. "Je třeba zkusit jít na kurt s kuráží a bez obavy z porážky. Klidně prohrát. Jít do boje bez garance, že to vyjde. Zatím ovšem pořád opatrnostní složka převažuje nad rizikovou," vyprávěl trenér v průběhu spolupráce.


Jasno o rozchodu nemá ani první trenérka Karolíny Plíškové Zuzana Rolenčíková. "Měsíc jsem s Kájou nemluvila, takže opravdu netuším, proč se tak rozhodla. Ale to víte, když se stane taková věc, pokaždé v tom něco musí být," říká mládežnická trenérka, která má k české tenisové jedničce hodně blízko.


David Kotyza bere konec s Plíškovou smířlivě. „S Karolínou to byla příjemná práce a věřím, že to pro ni do další kariéry bylo přínosné. Budu jí samozřejmě dál držet palce,“ řekl propuštěný trenér.

ram TN.cz