Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 7.9. 2018 11:15
Smutné výročí

Dnes je to sedm let od největší tragédie v historii českého sportu

Vzpomínka na české reprezentanty
Zdroj: Profimedia

Jako by se ten den zastavil celý svět. Před sedmi lety dorazila do Česka krátce po poledni zdrcující zpráva o pádu letadla s hokejisty Jaroslavle. Na palubě byli i tři Češi. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Tým Jaroslavle odlétal na první zápas nového ročníku KHL. Do běloruského Minsku už ale nedoletěl. Krátce po startu havaroval a hořící stroj dopadl do řeky. Živý se z trosek dostal jen letový inženýr a hokejista Alexandr Galimov. Ten zemřel v nemocnici o den později.


V Česku se zastavil čas. Nejen hokejoví fanoušci seděli u televizí a počítačových monitorů a doufali alespoň v náznak naděje, že některý z pasažérů přežil. Ve stejné situaci byli i Slováci. Na palubě byl totiž jejich hokejový miláček Pavol Demitra.

 
S každou minutou se naděje zmenšovaly, až zmizely úplně. Ani jeden z hráčů na led už nikdy nevjede. Klubová rivalita šla stranou a lidé po celé Evropě začali na náměstích a před hokejovými stadiony zapalovat svíčky.

 

 


Sociální sítě zaplnily stovky vzpomínkových videí s úspěchy českých reprezentantů, v oknech hořely svíčky. Tragická nehoda opět sjednotila národ, který vzpomínal na tři české hokejové hrdiny.


Jan Marek začínal s hokejem v Jindřichově Hradci, do extraligy poprvé nakouknul v Třinci a následně ve Spartě. Poté začala jeho dlouholetá ruská stáž. Přes Magnitogorsk, CSKA a Mytišči se dostal až do Jaroslavle, za kterou nestihl odehrát ani jeden zápas.

 
Do srdcí českých fanoušků se zapsal velkým písmem především na mistrovství světa v roce 2010, kde získali Češi nečekaně zlato. Jan Marek byl strůjcem úspěchu především v samostatných nájezdech, kde byl stoprocentní. 


Karel Rachůnek byl odchovancem Zlína, odkud putoval do zámořské NHL. Za Jaroslavl nastupoval už v sezoně 2004-2005, když v Americe probíhala výluka. Podruhé oblékl dres Lokomotivu v roce 2010, sezonu před osudovou havárií.

Podívejte se na reportáž o leteckém neštěstí:

  
A právě rok 2010 byl i pro Rachůnka zlomový. Na mistrovství světa, které probíhalo v Německu, v semifinále se Švédskem vyrovnal sedm vteřin před koncem. „Rachna Kachna to to letělo,“ zněla hláška Roberta Záruby všemi domácnostmi v Česku.

 


Josef Vašíček jako jediný z trojice na šampionátu v Německu chyběl. Zlato z MS měl ale už z roku 2005, kde potvrdil české vítězství ve finále nad kanadou třetím gólem do prázdné branky přes celé hřiště.


Vašíček strávil pět let v NHL v týmu Carolina Hurricanes, se kterým v roce 2006 vyhrál Stanley Cup a přivezl ho do rodného Havlíčkova Brodu.

 

Hokejoví pamětníci si ten den asi vzpomněli na 8.11. 1948. To při letu do Anglie na přátelský hokejový zápas zmizelo letadlo s šesti členy československého reprezentačního týmu. Domů už se nikdy nevrátili Zdeněk Jarkovský, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík, Zdeněk Švarc, Ladislav Troják a Karel Stibor.


7.9.2011 na palubě letadla Jakovlev zahynulo 43 z 45 pasažérů. Hokejista Alexandr Galimov zemřel den poté v nemocnici a tak zůstal jeden přeživší. Mechanik Alexandr Sizov. Příčinou havárie bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot pravděpodobně při snaze vzlétnout omylem šlapal na brzdový pedál.

 

Tragédie v Jaroslavli
Zdroj: Profimedia Tragédie v Jaroslavli

 
Viníkem byl po čtyřech letech označen zástupce ředitele letecké společnosti. K pětiletému trestu ale nedošlo, jelikož se na něj vztáhla amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve 2. světové válce. V Rusku se okamžitě změnily požadavky na přepravce hokejových týmů.


To už ale nevrátí život 26 hokejistům, jedenácti členů realizačního týmu ani sedmi členům posádky letadla.

 

hp TN.cz