Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2016 21:27
nova sport už od neděle

Prestižní série IndyCar startuje: Na tohle se můžete těšit!

IndyCar
Zdroj: Profimedia

Již o nadcházejícím víkendu odstartuje na Floridě americká formulová série IndyCar. Letos vám závody těch nejrychlejších a nejvšestrannějších pilotů přineseme také na obrazovkách stanic Nova Sport. Co vlastně šampionát IndyCar nabízí?

Vyrovnané závody

Pouze ve třech závodech loňské sezóny měl vítěz v cíli náskok větší než 2 a půl vteřiny. Ve třech případech nedělila vítěze a druhého v cíli ani jedna celá vteřina. Nejtěsnější dojezd pak viděli diváci při vrcholu loňské sezóny, slavném závodě 500 mil Indianapolis, který vyhrál Juan Pablo Montoya jen s odstupem 0,1406 vteřiny.

 

To ale není nic proti závodu v Chicagu v roce 2002. Vítěze a druhého v cíli dělilo jen 2 a půl desetitisíciny vteřiny! Těsné závody, souboje kolo na kolo a spoustu předjíždění je IndyCar schopna nabídnout prakticky na všech tratích, kam zavítá. Závody se nerozhodují při zastávkách v boxech, po kterých už jen piloti krouží a čekají na šachovnicový praporek.

Ryan Hunter-Reay
Zdroj: Profimedia Ryan Hunter-Reay

Jestli je pak na závodech IndyCar něco skvělého, tak je to vyrovnanost startovního pole. V IndyCar se nestává, že by souboj o titul byl jen záležitostí dvou jezdců jedné stáje. O šampionátu pravidelně rozhoduje až poslední závod. V loňské sezóně dokonce o šampionovi rozhodoval až vyšší počet vítězství. Juan Pablo Montoya a Scott Dixon měli po šestnácti závodech stejný počet bodů - 556.

 

Všestranní piloti

V žádné jiné závodní sérii nemusí piloti zvládnout tak rozdílné typy okruhů jako v šampionátu IndyCar. Aby pilot mohl pomýšlet na titul, musí se popasovat s městskými okruhy, kde trať lemuje betonová zeď, která neodpouští tu sebemenší chybičku. Musí zvládnout tradiční silniční okruhy, které ještě v zájmu "bezpečného závodění" architekti nezkazili zpomalovacími šikanami a vyasfaltovanými únikovými zónami. A pak tu samozřejmě nechybí ovály, které jsou americkým specifikem.

Scott Dixon
Zdroj: Profimedia Scott Dixon

Závodění na oválech není o tom přišlápnout plyn až na podlahu a zatáčet doleva. Je to nesmírně náročná disciplína. Každý ovál, dokonce přímo každá zatáčka, kladou na pilota jiné nároky. Protože při rychlostech okolo 350 km/h i ta sebemenší chybička znamená ohromnou ztrátu.

 

Hvězdy

Kdo bude bojovat o titul letošního šampiona IndyCar? Favority je vždy potřeba hledat mezi piloty týmu Penske, Ganassi a Andretti. Jak ale ukázala poslední sezóna, překvapit můžou i jezdci menších stájí. Graham Rahal, syn trojnásobného šampiona Bobbyho Rahala, překonal předsezónní očekávání a až do konce sezóny se bil o titul.

 

Ve startovním poli nechybí piloti s bohatými zkušenostmi z Formule 1. Kupříkladu Juan Pablo Montoya, který vedle F1 zvládl závodit také v šampionátu NASCAR. Do IndyCar odešli z Formule 1 také Japonec Takuma Sató nebo Francouz Sébastien Bourdais, kteří patří mezi jezdce, s nimiž se v každém závodě musí počítat. Letos se přidávají další dva piloti, které jsme v minulosti ve Formuli 1 vídali - Max Chilton a Alexander Rossi.

 

Juan Pablo Montoya a Takuma Sató
Zdroj: Profimedia Juan Pablo Montoya (2) a Takuma Sató (14)

Za pozornost ale stojí i další závodníci. Třeba vnuk legendárního Maria Andrettiho a syn neméně skvělého závodníka Michaela Andrettiho. Marco se pokusí prolomit rodinné prokletí v nejdůležitějším závodě sezóny, pětistovce v Indianapolisu. Diváky bude bavit i dvojice populárních brazilských veteránů Tony Kanaan a Hélio Castroneves, který vítězství slaví šplhem na ochranný plot. O svůj druhý titul bude bojovat král silničních a městských okruhů Will Power. A závodník přezdívaný pro svůj bezchybný styl Ice Man, Scott Dixon, bude obhajovat mistrovský titul.

 

500 mil Indianapolis

Legendární závod čeká letos stý ročník. Pro fanoušky motorsportu jsou tři závody vrcholem roku: Velká cena Monaka Formule 1, 24 hodin v Le Mans a 500 mil Indianapolis. Kdo kterýkoliv z těchto závodů vyhraje, automaticky se stává nesmrtelným.

 

Indy500 má prostě všechno, co motorsport činí krásným - tradici, nebezpečí, rychlost, napínavé a dramatické souboje a silné lidské příběhy. Až se 29. května postaví na okruhu Indianapolis Motor Speedway na start tradičních 33 vozů, zastaví se pro fanoušky motorsportu na přibližně tři hodiny čas. Všichni budou s napětím sledovat, kdo se po 200 kolech na 2,5 míle dlouhé trati napije mléka pro vítěze, dostane kolem krku vavřínový věnec a jeho obličej bude na vždy zvěčněn na Borg-Warnerově trofeji, slavném poháru pro vítěze.

 

Sezóna IndyCar začíná 13. března závodem na okruhu v St. Petersburgu. Jezdci se představí celkem v 16 závodech. Kdo se stane letošním šampionem se dozvíme 18. září. Všechny závody můžete sledovat na stanici Nova Sport 2 a na Voyo, ten úvodní už v neděli od 17:45. Závody vás provedou zkušení komentátoři Michal Beran a Martin Straka.
 

vbo TN.cz