Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 20.7. 2017 15:54
kauza záhadná fotografie

Pravda o žilnatých nohách na Tour: Lékaři řeší, proč se to stalo

Nohy cyklisty Poljanského
Zdroj: Profimedia
Nohy cyklisty Poljanského

Fotografie žilnatých nohou Pawla Poljanského po jedné z etap Tour de France se na sociálních sítích stala hitem. Donutila ale i spoustu odborníků vyjádřit se, zda je cyklista zdravý. Jak je možné, že mu žíly tolik vyběhly?

Vědátoři se samozřejmě předhání ve vysvětleních i rozumech. Problematiku se snažil popsat lékař Mark Porter. "I když je ten obrázek extrémní, je to přesně to, co se děje v těle každého z nás po zátěži v v teplých podmínkách. Jenže normální smrtelník to nemůže vidět, protože má tělesného tuku mnohem víc než Poljanski," říká. 

Poljanski nemá v těle pravděpodobně víc než 6 nebo 8 procent tělesného tuku, ale to ostatní cyklisté také. Je to tedy adekvátní vysvětlení?

Pawel Poljanski
Zdroj: Instagram

S další teorií přichází fyziolog Jay Pringle: „Velmi dobře trénovaný sportovec má daleko větší objem krve, říká se tomu hypervolemie. Kvůli tomu, jsou jeho žíly jsou prostě plnější. To je klíčový rozdíl," říká.


Nemluvíme o několika kapkách krve, ten rozdíl je značný. „Netrénovaný člověk má asi pět litrů krve, obvykle okolo 50 ml na kilogram, tedy pět procent - z tělesné hmotnosti. Vrcholoví sportovci mohou mít o dva nebo tři litry více a to až 150 ml na kilogram, tedy 15 procent tělesné hmotnosti," popisuje Pringle. Jednoduše řečeno, Poljanski má dvakrát tolik krve v těle ve srovnání s průměrným člověkem.

ram TN.cz