Aktualizováno 9.9. 2017 20:40
paráda královna silnice

Praha viděla rekord! Joyciline dala 10 km pod půl hodiny

Joyciline Jepkosgeiová

Keňanka Joyciline Jepkosgeiová jako první žena v historii zaběhla 10 kilometrů na silnici pod 30 minut. V Praze vyhrála v čase 29:43.

Vlastní světový rekord z jarního pražského půlmaratonu vylepšila o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.

Třiadvacetiletá Jepkosgeiová hned po startu utekla ostatním spolufavoritkám. S pomocí vodiče Ezekiela Kemboie od začátku měla rychlejší mezičasy než při světovém rekordu. Hranici 30 minut pokořila o sedmnáct sekund.

Velmi rychle běželi také muži. Vítězný Benard Kimeli o osm sekund překonal vlastní letošní maximum. Ve finiši udolal bratra Mathewa, který za ním zaostal o pouhou sekundu. Nejlepšími českými závodníky byli Eva Vrabcová-Nývltová a Jiří Homoláč.