Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 5.5. 2017 14:56
sledujeme on-line skandál s dotacemi

VIDEO: Šéf fotbalové asociace Pelta jde do vazby, rozhodl soud!

Soud dnes rozhodl o uvalení vazby na předsedu fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu. Důvodem jsou podivné machinace s penězi z dotací ministerstva školství. FAČR se zatím nemůže a tedy ani nebude k ničemu blíže vyjadřovat.

"Soud vyhověl návrhu státního zástupce a uvalil vazbu. Důvody jsou koluzní a předstižné," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Koluzní důvody znamenají, že Pelta může dál působit na dosud nevyslechnuté svědky. Také může dokonat trestný čin nebo v něm pokračovat - to jsou předstižné důvody.

 

Není také vyloučeno, že může být Pelta v krajním případě držen soudem ve vazbě až dva roky. Miroslav Pelta proti rozhodnutí podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu, do jejího vyřízení zůstane ve vazbě. "Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni," řekl iSportTV Peltův právník Bronislav Šerák, který už dříve sdělil, že se jeho klient cítí nevinen.

 

Další aktuality sledujte v našem on-line přenosu níže:

 

On-line reportáž

Kauza Pelta a dotace: Sledujte v našem ON-LINE článku

18:26

Miroslava Peltu momentálně zastupují místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr. Kandidaturu na předsedkyni svazu však mimo jiných zvažuje i šéfka fotbalových odborů Markéta Haindlová. Uvedl to server Lidovky.cz.

17:50

Takto zní oficiální stanovisko FAČR k celé situaci:

V současné chvíli je předčasné cokoliv předjímat. Fotbalová asociace České republiky doposud nebyla seznámena se spisem a tím pádem se nemůžeme ani detailně k ničemu vyjádřit. FAČR se nedopustila žádného protiprávního jednání, v řízení vystupuje aktivně a poskytuje orgánům činným v trestním řízení veškerou vyžádanou součinnost. FAČR s obviněním nesouhlasí, podala proti němu stížnost a požádala o nahlížení do spisu, aby měla o celé věci přesné informace.

Za fotbalovou asociaci budou nadále jednat společně její místopředsedové (tj. R. Berbr a Z. Zlámal), neboť takovou možnost určují stanovy Asociace.
V pondělí proběhne mimořádné zasedání Výkonného výboru FAČR, který bude nastalou situaci řešit. Do té doby se FAČR nebude k celé situaci vyjadřovat, což ani vzhledem k probíhajícímu vyšetřování vlastně nemůže.

15:33

Fotbalová asociace České republiky se zatím blíže vyjadřovat nechce. Své oficiální stanovisko vydá okolo 18:00!

 

Peltův právník Bronislav Šerák si zároveň stěžoval na nestandardní postup soudu. "Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme my neměli přístup a nemohli jsme se vyjádřit," řekl Šerák, podle kterého soud odmítl Peltovy záruky, slib spolupracovat s probačním pracovníkem a i peněžitou kauci, která byla nabídnuta.

 

 

 

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

 

 

Kratochvílovou dnes ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.

 

Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

 

 

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. "Mimořádného zasedání VV FAČR proběhne už v pondělí 8. května 2017. FAČR nebude dále nastalou situaci komentovat," řekl tiskový mluvčí svazu Michal Jurman.

mm, čtk TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.5. | 12:04 Roman Skala
13
Pouze vyvětrají zápach a budovu opustí.
4.5. | 22:32 pichav
-5
☝ MAM PERMANENTNI VANOCE !! ZE ZASAHU VSEMOHOUCIHO !! PROTI ZBYTECNYM SPORTUM ...
5.5. | 19:10 kocourkovamama
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nakonec zažaluje stát a bude žádat vysoké odškodnění.Jako ty tři modrý šmejdi tlučtchoř a spol.
5.5. | 18:44 josefvyskoc
1
Náhlasit nevhodný komentář
tak tohle nekdo zatracene odskace !...nejvice vsak danovi poplatnici ve forme obriho odskodneho za poskozeni dobreho jmena, povesti a kariery...tohle je opravdovy pru ser !...
5.5. | 15:45 jaroslav fojtík
3
Náhlasit nevhodný komentář
To uz tu bylo a howno! Zase jenom saskarna jako ze se kona dobro!
5.5. | 15:34 kammil1203
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jeden gauner z vedení fotbalu odejde do tepláků, ale přijde ještě horší mafián- Berber!!! Pokud by byl na Valné hromadě zvolen tento STBák, pak by se z fotbalového hnutí stal domácí podnik, který by řídil spolu s Damkovou, která je křišt'álově čistá z působení ve funkci rozhodčí!!! To je hnus!!!
5.5. | 12:59 Jan Hrabálek
7
Náhlasit nevhodný komentář
Tony takový Pelta se tam nikdy nedostane tak jako hodně podobných figurek v tomto státě na to mají svoje miliardy aby se zachránili
5.5. | 10:25 Tony
10
Náhlasit nevhodný komentář
Pelta už může jedině čekat na kriminál.
5.5. | 05:34 maxfox
7
Náhlasit nevhodný komentář
4.5. | 22:09 skeptikus - čárku Borhyový už studuje někdo jinej.
4.5. | 22:55 pressmarli
9
Náhlasit nevhodný komentář
Starý dobrý styl "zavřít můžou, pustit musej" je v současnosti vyšperkován bonusem pro vyvolené - a stát platí za újmu, ať už se to právní terminologií nazývá jakkoli. Pár (bývalých) politiků i Rázlovou jsme z našich daní odškodnili. Kdy budou aktéři této kauzy očistěni, zabezpečeni pro ...
4.5. | 22:32 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
☝ MAM PERMANENTNI VANOCE !! ZE ZASAHU VSEMOHOUCIHO !! PROTI ZBYTECNYM SPORTUM !! HOKEJ FOTBAL A SPOL !! VSEMOHOUCI JE SABOTUJE VSEMOZNE !! SEBEVRAZDY UTOKY VIZ TA NEVIM JAK SE JMENUJE !! NO TA CO SE TREFUJE RAKETOU !!! A TED NA TO JDE VSEMOHOUCI OD HLAVY !!!! RYBY !!! KDYBY !!! TAK UZ BYLO FINALE ☝
4.5. | 22:16 karl-z-bahnhofu
10
Náhlasit nevhodný komentář
,,,, A bude dalším adeptem za katr soustruh Berbr ??? :-)))