Publikováno 21. 5. 2018
500 mil indianapolis Kvalifikace

Pole position má na domácí trati Carpenter, dařilo se i Patrickové

Ed Carpenter vyhrál kvalifikaci na Indy500

Američan Ed Carpenter odstartuje příští týden v neděli z prvního místa do závodu 500 mil Indianapolis. Sedmatřicetiletý jezdec, který se specializuje na závody na oválech, získal v Indy500 svou třetí pole position v kariéře na slavném oválu. Za jeho tým startuje i Danica Patricková, která se do Indianapolisu přišla rozloučit s kariérou. Do závodu odstartuje ze 7. příčky.

Těžko může nějaký závod být pro jezdce víc domácí, než je 500 mil Indianapolis pro Eda Carpentera. Jeho nevlastní otec Tony George je totiž členem rodiny Hulman-Georgů, která závodní okruh od konce 2. světové války vlastní. A bude to právě Tony George, kdo na začátku závodu dá pilotům pokyn k nastartování motorů.

Carpenter v závěru kvalifikace nedal soupeřům šanci. Jako jediný absolvoval čtyři po sobě jdoucí letmá kola s průměrnou rychlostí přesahující 229 mil v hodině (368,5 km/h) a jasně získal pole position. Ohrozit jej mohl jen Castroneves, který coby v sobotní kvalifikaci nejrychlejší pilot vyjížděl v neděli jako poslední. Carpenterovo maximum ale zdaleka nepřekonal a musel se spokojit až s osmým místem.

'Nevím, jestli jsem to úplně čekal, ale můj vůz byl hodně rychlý. Ale pořád nás čeká hodně práce. Viděl jsem, jak ostatní jezdci ztrácí, hlavně ti, u nichž se v průběhu jejich pokusu objevila nedotáčivost. My byli schopni předvést čtyři vyrovnaná kola. Byla to zábava,' komentoval svou třetí pole position Carpenter.

Zatímco v sobotu kvalifikace rozhodla o tom, kterých 33 jezdců se do závodu kvalifikuje, a kterých 9 z nich bude v neděli na závěr kvalifikace bojovat o pole position, v neděli si piloti rozdělili místa na startovním roštu. Devět nejrychlejších ze soboty mělo jistotu, že hůře než z třetí řady na roštu do závodu neodstartují.

Kvalifikace se nepovedla vítězi z před dvou let Alexanderovi Rossimu. Mladý Američan skončil až předposlední a do závodu odstartuje z 32. místa. Obhájce vítězství Takuma Sató se přes, pro jeho tým, nevydařenou kvalifikaci dokázal v neděli zvednout a postoupit alespoň na 16. místo.

V závěrečném rozstřelu to byla hlavně bitva Davida, tedy malého týmu Eda Carpentera, s Goliášem v podobě nejúspěšnější americké stáje Penske. Ta měla v závěrečné bitvě čtyři vozy, Carpenter tři. Doplnili je Bourdais z týmu Dale Coyne Racing a čtyřnásobný šampion série Dixon z týmu Chipa Ganassiho.

Pagenaud, Power a Newgarden si provizorně zabrali celou první řadu, v závěru je ale všechny předčil Carpenter a Castroneves už na to nedokázal odpovědět. S výsledkem bude spokojená i sedmá Patricková. Bývalá hvězda IndyCar a NASCAR, která se do Indianapolisu přišla rozloučit s kariérou, si přeje, aby se alespoň na chvíli dostala do čela závodu.

Jestli se jí to povede, můžete sledovat v neděli 27. května od 17:45 na programu NOVA Sport 1.