Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 22.2. 2017 10:33
silný příběh neskutečná bojovnice

Po zisku medaile chtěla zemřít! Téměř jsem oslepla, ale bojuji

Marieke Vervoortová
Zdroj: Profimedia

Zhruba před půl rokem šokovala Belgičanka Marieke Vervoortová svět prohlášením, že po skončení paralympijských her v Riu ukončí dobrovolně svůj život eutanázií. Podle vlastních slov už téměř nevidí, ale rozhodla se, že se dobrovolně nevzdá a bude nadále bojovat!

Marieke trpí od svých 15 let stále se zhoršujícím degenerativním onemocněním páteře. Každý den prožívá kvůli bolesti doslova muka a vyhlídky na zlepšení jsou prakticky nulové.

 

Před paralympiádou měla jediné přání, získat medaili a pak už otevřeně mluvila o tom, že své životní poslání dobrovolně ukončí.

 

 

"Po Riu ukončím svoji sportovní kariéru. Uvidím, co mi život přinese a pokusím se užít si poslední chvíle života," svěřila se tehdy Marieke veřejnosti.

 

"Při špatném počasí kvůli bolesti nespím celé dny a noci. Morfium a valium proti bolesti doslova zabíjejí moje svaly, rozežírají mě zevnitř. Každý rok je to horší a horší, dřív jsem ráda malovala, teď to není možné, pomalu slepnu a vidím už jen na 20%. Co bude dál, co mě ještě čeká? Mám opravdu velký strach,“ prohlásila před odletem ke svému poslední velké sportovní příležitosti v Riu.

Marieke Vervoortová
Zdroj: facebook.com Marieke a její psí parťák Zenn.

Medaili v jízdě na vozíku na 400 metrů pak skutečně vybojovala, stříbrnou a byla neskutečně šťastná. Vždyť zásluhu na ní měl i její psí parťák Zenn, který Marieke doprovází úplně všude.

 

Možná právě Zenn, zisk vytoužené medaile a její okolí donutilo Marieke své rozhodnutí o dobrovolné eutanázii, které v roce 2008 stvrdila svým podpisem, odvolat.

 

"Ať se stane cokoliv, užívejte si každičkou chvilku života. Věřte ve vás i to, že můžete dosáhnout čehokoliv. Já tu budu dál, tak budeme bojovat společně,“ prohlásila Marieke bojovně.

mm TN.cz