Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 9. 9. 2017
respekt loučení šampiona

Pistolero Contador se rozloučil stylově. Vyhrál nejtěžší etapu Vuelty

Alberto Contador
Zdroj: Profimedia
Alberto Contador

Brit Chris Froome jako třetí jezdec v historii v jednom roce vyhraje Tour de France i Vueltu. Hlavním hrdinou sobotního dne španělského závodu byl ale Alberto Contador, který jako první dojel do cíle etapy, která končila na jednom z nejtěžších stoupání v Evropě Alto de l'Angliru.

V posledním dni závodu, který v neděli vyvrcholí v Madridu, se tradičně o čelní příčky nesoupeří.
 

Etapu vyhrál při svém loučení s profesionální kariérou po sólovém úniku v závěrečném stoupání Španěl Alberto Contador a celkově skončí čtvrtý. "Lepší konec jsem si ani nemohl přát. Vyhrát na Angliru, když končím kariéru, lepší závěr neexistuje," řekl Contador. Druhé místo v konečném pořadí obsadí Ital Vincenzo Nibali, třetí bude Rus Ilnur Zakarin, který má na Contadora k dobru 20 vteřin.
 

Dvaatřicetiletý Froome jako první v moderní éře napodobil francouzské velikány Jacquese Anquetila (1963) a Bernarda Hinaulta (1978), kteří dokázali vyhrát Tour i Vueltu v jednom roce. Čtyřnásobný vítěz Tour de France ovládne Vueltu poprvé při svém šestém startu.
 

Froome si dnes hlídal pozici a s týmovým kolegou Nizozemcem Woutem Poelsem na posledních kilometrech stahovali Contadorův náskok. Nakonec dojeli 17 vteřin za Španělem. Froome díky tomu navýšil vedení v celkové klasifikaci na dvě a čtvrt minuty, protože Nibali tempo nezachytil.
 

Froome ve Španělsku pronikne na nejvyšší stupeň vítězů po druhých místech z roku 2011, 2014 a 2016. "Je to neuvěřitelný pocit hlavně na konci takových masivních tří týdnů závodů. Vyhrát double Tour-Vuelta je úžasný pocit. Moc děkuji všem, kdo mě při tom podporovali," řekl Froome. Pogratuloval také Contadorovi, jakým způsobem se loučí s kariérou.
 

Nibaliho zbrzdila kolize 15 minut před cílem, po které na Brita ztratil zhruba 20 vteřin, které musel dohánět. Kluzký povrch způsobený deštivým počasím, které provázelo většinu etapy, zapříčinil v posledním sjezdu i pády Španělů Marca Solera a Davida de la Cruze.

čtk TN.cz