Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2018
Fotbal Vyjádření klubu

Petrželův černoch? Rasismus to nebyl. Takhle to vysvětluje klub!

Vlastimil Petržela a Jonathan Bijimine
Zdroj: Profimedia/FC Fastav Zlín
Vlastimil Petržela a Jonathan Bijimine

Po utkání 21. kola fotbalové ligy se řešilo vyjádření trenéra Vlastimila Petržely. Ten si po zápase nemohl vzpomenout na jméno svého svěřence, který proti Plzni debutoval, a jehož chyba vedla k jediné brance, díky které Viktoria vyhrála 1:0. Bijiminea označil slovem černoch. Na to pak reagovali někteří jiní hráči, kteří působí v České republice. Klub už k celé věci vydal oficiální prohlášení.

V zápase Zlína a Plzně padl jediný gól. Šlo mu nějak zabránit? „No jasně, tam byla hrubá chyba toho černocha,“ řekl po zápase trenér Zlína Vlastimil Petržela pro O2 sport. Ten narážel na chybu svého svěřence - debutanta Jonathana Bijiminea.

 

Jonathan Bijimine a Daniel Kolář
Zdroj: ČTK Jonathan Bijimine a Daniel Kolář

 

Někteří hráči se proti výroku Petržely ohradily na sociálních sítích. Zejména opavský Joel Ngandu Kayamba. Více podrobností čtěte v článku níže:

 

 

„Musíme se však ohradit proti nařčení z rasismu. Trenér A týmu Vlastimil Petržela hodnotil utkání bezprostředně v emocích a nešikovně tak zvolil toto označení pro hráče Bijimina,“ zní v oficiálním prohlášení Fastavu Zlín. V něm je i zdůrazněno, že má trenér Vlastimil Petržela s Jonathanem Bijiminem dobrý vztah.

 

"Je to nešťastné vyjádření, ale vše jsme si ihned poté vysvětlili. Bylo to jen nedorozumění, které nás mrzí, ale v žádném případě nemůže být řeč o rasismu,“ dodává v prohlášení Zdeněk Grygera, sportovní ředitel Zlína.

lju TN.cz