Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 21.1. 2019 11:19
aféra byl psychicky na dně

Pedofil, nebo oběť šikany? Proč se zabil krasobruslařský šampion

John Coughlin při svém vystoupení
Zdroj: Profimedia
John Coughlin při svém vystoupení

Amerika se pomalu vzpamatovává z otřesného případu sebevraždy krasobruslařského šampiona Johna Coughlina. Bývalý krasobruslař jen den předtím obdržel příkaz zastavení činnosti ve všech odvětvích. Později vyšlo najevo, že je vyšetřován kvůli údajným sexuálním deliktům.

Bezvládné tělo bylo nalezeno v bytě Coughlinova otce. Každopádně policie už se pustila do vyšetřování a zdá se, že třiatřicetiletý bývalý reprezentant čelil nařčení ze sexuálního obtěžování.


Když pak přišlo třetí oznámení, zastavila mu Americká federace činnost až do vyšetření. Jenže pro Coughlina to byla poslední rána. Zdrcený se zabil.


Za amerického krasobruslaře se okamžitě postavila jeho bývalá trenérka: „Jsem zarmoucena ze smutku. Byl to mladý muž, tak laskavý, vstřícný a nesmírně obdivovaný,“ popsala svého svěřence Dalilah Sappenfieldová.

John Coughlin a trenérka Dalilah Sappenfieldová (vpravo)
Zdroj: Profimedia John Coughlin a trenérka Dalilah Sappenfieldová (vpravo)

"John ztratil svou pověst, své jméno, svou práci, svou důstojnost a to, co nejvíc miloval - krasobruslení. Nezodpovědnost dnešních společenských sdělovacích prostředků, se mu stala soudcem a porotou. Proto tenhle krásný mladý muž ztratil svůj život,“ dodala.


První případ podání stížnosti na sexuální obtěžování zaznamenalo americké centrum SafeSports 17. prosince. Jednalo se o Coughlinův kontakt se zletilou osobou.


Na začátku ledna pak přišly ještě dvě stížnosti, tentokrát od zástupců nezletilých. 17. ledna pak Americká federace dočasně zastavila Coughilovi činnost a nechala případy vyšetřit.
Podstatné pro Coughlinovu psychiku ale byla také smršť nenávistných vzkazů na sociálních sítích. Krasobruslaře přirovnávali k lékaři amerického týmu sportovních gymnastek Larrymu Nassarovi, kterého odsoudili na 225 let vězení za sexuální obtěžování desítek svěřenkyň.

John Coughlin se svou partnerkou
Zdroj: Profimedia John Coughlin se svou partnerkou

Zdrcená je i Coughlinova přítelkyně Kandis Kovalská: "Obvinění by měla být brána vážně, musí být i právo na obhajobu. Ne každý se chová jako Larry Nassar," říká.

"Bohužel proces Safe Sport dostává případy na veřejnost, ale nejsou známy podrobností, které poskytnou důležité rozlišující faktory o tom, co se ve skutečně vyšetřuje. Okamžitě to vedlo k šíření tolika dezinformací, a nastalo odsouzení ve formě veřejného mínění. Pro Johna to bylo příliš. Chtěl být slyšet, ale nemohl být. Neměl ani možnost,“ dodala zdcená žena.

ram TN.cz