Publikováno 8. 2. 2018
Boxing legenda boxu

Olympionik a boxerská legenda Roy Jones Junior se loučí v ringu!

Roy jones, olympiada 1988
Zdroj: facebook

Skvělý boxer, olympijský medailista, milovník kohoutích zápasů i rapper. To vše je Roy Jones Junior, který ve čtvrtek 8.února nastoupí ve svých devětačtyřiceti letech k poslednímu zápasu kariéry proti Scottu Sigmonovi. Během 30 let zápasil v pěti váhových kategoriích, šestkrát držel titul mistra světa a je jediným boxerem v historii, který získal titul mistra světa ve střední i supertěžké váze.

RJJ proslul svým atraktivním stylem. Sílu, rychlost a frajerské parádičky okusili na vlastní kůži největší boxeři tehdejší doby jako Bernard Hopkins nebo Joe Calzaghe. Nicméně během hvězdné kariéry, poznal i špinavé zákulisí boxu. Na olympiádě v Jižní Koreji 1988 skončil se stříbrnou medailí, poté co podplacení rozhodčí připsali vítězství domácímu boxerovi Park Si-hunovi. Odhalení skandálu podnítilo změny pravidel a pravomocí rozhodčích, nicméně výsledek zápasu je nezměněn.

 

V devadesátých letech byl Asociací amerických boxerských novinářů zvolen nejlepším boxerem desetiletí a pravděpodobně ho nemine ani zvolení do boxerské síně slávy. Roy si vždycky přál ukončit svoji kariéru tam, kde všechno začalo. A tak se klání uskuteční v jeho rodném městě Pensacola ve státě Florida v rámci akce Island Fights 46. Na organizaci spolupracuje i jeho blízký přítel a ředitel UFC Dana White.

 

 

Jeho vzpomínky na vyrůstání v Pensacole jsou silně provázaný s osobou jeho otce. Big Roy, veterán z Vietnamu a boxer vychovával budoucího šampióna ráznou rukou. Otec chtěl mít ze syna tvrďáka, k šestým narozeninám dostal Roy brokovnici. Fyzické tresty a bití schytával RJJ téměř za cokoli, co udělal. Roy se otce bál a přemýšlel i o sebevraždě. Avšak dnes přiznává, že díky němu se stal šampiónem. Bil mě holí při každé chybě během tréninku. Bolest z dětství mu pomohla překonat nástrahy boxerského světa.

 

 

Stejně jako Mike Tyson choval své holuby, RJJ propadl kohoutím zápasům. Na své farmě na Floridě choval bojovná plemena a jezdil do státu Louisiana, kde jsou brutální zápasy legální. Roy ztotožňuje box s kohoutími zápasy. V ringu je boxer sám za sebe, osamocen bojující krvavý boj. Stejně tak kohouti.  

 

 

RJJ "pověsí rukavice na hřebík", ale z boxerského světa neodchází. Jako trenér a promotér bude stále v blízkosti zápasníků a není vyloučena ani možnost  účasti v organizaci UFC. Nicméně bývalý světový šampión se nejvíce těší na poklidné farmaření a rybaření.

chm Nova Sport