Aktualizováno 14.2. 2018 13:19
zoh 2018 sport budoucnosti

Olympiáda robotů? V Koreji už závodí, jednou budou mít své hry!

Roboti na olympiádě
Zdroj: Twitter

Korea chce světu dát jasně najevo, že dokáže nejen uspořádat úspěšné olympijské hry, ale že je také zemí moderních a robotických technologií. Roboti se při sportovním svátku starají o návštěvníky i sportovce ve vesnicích. Jenže také závodí! Při oficiálním lyžařském klání byly ve hře v přepočtu skoro dva miliony korun!

Olympijské svahy pro lyžařské disciplíny opanovala během pondělního dne soutěž ve slalomu robotů. V prvním světovém souboji robotických lyžařů se utkalo osm týmů, včetně vědců velkých univerzit jako je Korejský institut vědy a techniky a Soulská národní vědecká a technologická univerzita.

 


A protože se jednalo o sportovní klání, přísnému oku rozhodčích a pravidlům se roboti nevyhnuli. Hodnotila se rychlost, manévrovatelnost a schopnost sjíždět svah bez zásahu člověka. Své robotické závodníky mohli operátoři ovládat pouze vně, mimo soutěžní dráhu.

Soupiska robotizovaných lyžařů:

Roboti na olympiádě
Zdroj: Twitter


Na 80 metrů dlouhou trať v lyžařském středisku Welli Hilli se kvalifikovali roboti, kteří splňovali kritéria humanoidního robota. To znamená minimální výšku 50 cm a postoj na dvou nohách s klouby připomínající kolena a kotníky, aby si závodníci mohli obout lyžařské boty.

Takhle závodí roboti na lyžích VIDEO:

 
Jak už se to ale stává ani roboti se nevyhnuli nepříznivým podmínkám počasí. Nízké teploty ovlivnily jejich funkčnost a rovnováhu, což poslalo některé z nich přímo k zemi. Naštěstí se nejednalo o skutečné sportovce, a tak se diváci mohli lyžařskými nezdary robotů bavit zvesela.

 


Vítězem lyžařské výzvy robotů se stal Taekwon V. Nejmenší závodník se 75 cm, pojmenovaný po slavném robotovi z dětských korejských animáků zajel nejrychlejší jízdu a nasbíral nejméně trestných bodů za neprojeté branky.
„Myslím, že v budoucnu budou mít roboti vlastní zimní olympiádu vedle olympijských her sportovců,“ věstí organizátor závodu Kim Dong-uk pro Daily Sabah Sports.

 

Každý robot byl vybaven kamerovými senzory, aby mohl rozpoznávat modré a červené vlajky a vyhýbat se jim na trati.

aka TN.cz