Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.2. 2016 19:19
turnaj atp dokázal to

Odvrátil 8 mečbolů, třikrát otáčel. Slovák Kližan má životní úspěch!

Martin Kližan s trofejí
Zdroj: ČTK/AP
Martin Kližan s trofejí

Osmkrát byl jediný míček od toho, aby si sbalil kufry a jel domů. Ve čtvrtfinále, semifinále i finále turnaje v Rotterdamu vždy prohrál první set. Martin Kližan se ale nevzdal a všechny zápasy dokázal otočit. I ten finálový! V boji o titul slovenský tenista zdolal pátého nasazeného Francouze Gaëla Monfilse a může se radovat z životního úspěchu. Díky triumfu na něj čeká prémie téměř 9 milionů korun.

Jen málokdo by si na Kližana před startem turnaje vsadil. Šestadvacetiletý rodák z Bratislavy přijel do Rotterdamu v roli nenasazeného hráče. Postupoval ale dál a dál a po čtvrtfinálové bitvě se Španělem Robertem Bautistou-Agutem si řekl o pořádnou dávku pozornosti. Důvod? Odvrátil hned pět mečbolů a následně dokonal obrat.


Pak přišlo semifinále s Nicolasem Mahutem. Toho dělil od postupu do boje o titul třikrát jediný míček. Už asi tušíte, jak to dopadlo. Kližan všechny mečboly Mahuta odvrátil a třetí – rozhodující set – nakonec vyhrál!

Martin Kližan
Zdroj: ČTK/AP Martin Kližan


A ani finále proti dalšímu Francouzovi Monfilsovi nezačal zrovna ideálně. První set prohrál, stejně jako v předchozích dvou duelech. Kližan se ale nezhroutil, naopak začal postupně přebírat nadvládu nad kurtem. Za stavu 4:3 ve druhém setu sebral favoritovi podání a vynutil si rozhodující sadu.


V ní už Kližan exceloval. Třikrát sebral Monfilsovi servis a za stavu 5:0 šel podávat na vítězství, Francouz sice hrozbu „kanára“ odvrátil, ale v sedmém gamu proměnil slovenský reprezentanta svůj třetí mečbol a mohl slavit. Dokázal to!„Pořád nemůžu uvěřit, že po tolika odvrácených mečbolech jsem získal titul. Je to fantastický pocit,“ řekl Kližan na kurtu po převzetí trofeje. „Velké díky patří mému novému trenérovi Martinu Hromcovi. Pracujeme společně od listopadu a za ten krátký čas jsme dosáhli na tak skvělý výsledek. Na tento moment nikdy nezapomenu,“ dodal 27letý tenista, který si připsal svůj čtvrtý titul na okruhu ATP.

Martin Kližan
Zdroj: ČTK/AP Martin Kližan


To ale není jediný Kližanův důvod k radosti. Finálovou výhrou v Rotterdamu zajistil účast na olympiádě v brazilském Riu, navíc se může těšit na nové vydání světového žebříčku. Díky 500 bodům by se měl aktuálně 43. hráč posunout na 27. příčku.
 

pha TN.cz