Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.8. 2016 18:57
rio 2016 ženský maraton

Nývltová na Afričanky v maratonu nestačila, Evropanky ale potrápila!

Eva Vrabbcova-Nyvltova
Zdroj: facebook.com

Česká maratonkyně Eva Vrabcová-Nývltová, která se může pyšnit i účastí na zimních olympijských hrách, zaběhla v brazilském Riu svůj teprve druhý maraton v životě za 2:33:51, čímž sice zaostala za vlastním osobním rekordem, ale mezi evropskými běžkyněmi skončila na solidním desátém místě. Celkově doběhla na 26. místě. Africká vítězka Jemima Sumgongová vybojovala pro Keňu první olympijské zlato v ženském maratonu.

Jemima Sumgongová vybojovala pro Keňu první olympijské zlato v ženském maratonu. V Riu doběhla do cíle v čase 2:24:04 a druhou Eunice Kirwaovou z Bahrajnu porazila o devět sekund. Bronzovou medaili získala úřadující mistryně světa Mare Dibabaová z Etiopie. Eva Vrabcová-Nývltová skončila na 26. místě.

 

Bývalá úspěšná lyžařka Vrabcová-Nývltová, která v minulosti třikrát startovala na zimních olympijských hrách, dosáhla času 2:33:51. Za osobním rekordem zaostala v ulicích brazilského velkoměsta o tři minuty a 41 sekund.

 

V popředí závodu se až do 35. kilometru držela sedmička vytrvalkyň, po zrychlení tempa zbyla v čele už jen trojice budoucích medailistek. Z ní nejprve odpadla Dibabaová a jednatřicetiletá Sumgongová nakonec setřásla i krajanku v bahrajnském dresu.

 

Keňské vytrvalkyně získaly na čtyřech předchozích olympiádách v maratonu tři stříbra a jeden bronz, až jednatřicetiletá Sumgongová se prosadila na nejvyšší stupeň. Běžkyně s osobním rekordem 2:20:48 loni na MS v Pekingu doběhla čtvrtá, od bronzové Kirwaové ji dělily pouhé tři vteřiny a od vítězné Dibabaové sedm. Nyní jim těsnou porážku oplatila a v Riu se postarala o první keňské zlato.
 

mm TN.cz