Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2017
Repre Náhrada za Ručinského

Nový GM Hnilička? Talent, kterému kariéru zničil únavový syndrom!

Milan Hnilička
Zdroj: Profimedia
Milan Hnilička

Novým generálním manažerem české hokejové reprezentace se stal Milan Hnilička. Ten vystřídal na pozici Martina Ručinského, který funkci nestíhal vzhledem k dalším pracovním povinnostem. Kdo je však Hnilička? Hokejový fanoušek si ho jistě pamatuje z brankoviště Kladna, Sparty, Liberce, Atlanty či národního týmu. Byl to velký talent, kterému ale kariéru předčasně ukončil únavový syndrom.

"Milan Hnilička bude generálním manažerem, bývalý generální manažer Martin Ručinský bude nadále u týmu působit v roli konzultanta, ale pouze pro významné akce," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

 


Ale co má vlastně nový manažer českého nároďáku za sebou? Dnes je Hniličkovi 44 let a pokud by nešel ve šlépějích Jaromíra Jágra, už by zřejmě hokej nechytal. I tak jeho aktivní kariéra skončila před sedmi lety a to nešťastně.

 

Hniličkovi bylo sedmatřicet let, když oficiálně ukončil kariéru. Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa se tak rozhodl poté, co ho trápil únavový syndrom, který je také znám pod zkratkou CFS a trpěl jím i tenista Radek Štěpánek nebo fotbalista František Rajtoral.

 

 

Milan Hnilička zpočátku nevěděl, co se s jeho tělem děje. Cítil celkovou únavu a tak se rozhodl, že se nechá kompletně vyšetřit. Bývalý gólman si připadal, jako kdyby měl formu chřipky a přičítal to přechozené mononukleóze. I to podle doktorů mohlo nastartovat v jeho těle únavový syndrom.

 

V sezoně 2009/2010, tedy v době, kdy problémy pociťoval, se zkusil k hokeji vrátit. Nastoupil ke třem utkáním za pražskou Slavii, ale nešlo to. Průměr obdržených branek byl 4,38 a tělo stále neposlouchalo. Tehdy skončil.

 

Takhle viděli diváci v bráně Milana Hniličku naposledy
Zdroj: Profimedia Takhle viděli diváci v bráně Milana Hniličku naposledy

 

U hokeje Hnilička však zůstal. Rychle se domluvil s Mladou Boleslaví. U té působil dva roky jako sportovní manažer, následovalo sbírání zkušeností v manažerské pozici u mládežnických týmů české reprezentace a od sezony 2016/2017 byl asistentem manažera seniorské reprezentace. U té od teď bude hlavním manažerem.

 

Litoměřický rodák Hnilička hokejově vyrůstal v Kladně, odkud odešel do Sparty a pak za velkým hokejem do zámoří. Začínal v organizaci New York Rangers, kde dostával prostor především na farmě. Poté odešel do Atlanty, kde byl v sezoně 2001/2002 dokonce brankářem číslo jedna. V NHL stihl ještě odchytat dva zápasy za Los Angeles.Následoval návrat do České republiky. Pět sezon byl Hnilička oporou Liberce (v sezoně 2007/08 hostoval v ruské Ufě) a s kariérou se rozloučil třemi zápasy na Slavii v sezoně 2009/2010. Milan Hnilička má ve své sbírce olympijskou medaili z Nagana, tři zlaté z mistrovství světa, k ním jedno stříbro a tři bronzové.

lju TN.cz