Publikováno 4. 1. 2018
zimní sporty tour de ski

Novákovou připravila o lepší umístění lyže, Jakš doběhl třicátý

Petra Nováková

Běžkyni Petru Novákovou připravila o body ve čtvrté etapě Tour de Ski ztráta lyže v posledním kole. Česká jednička proto na volné desítce s hromadným startem v Oberstdorfu dojela jednatřicátá. Vítězstvím si upevnila vedení v Tour Norka Ingvild Flugstad Östbergová.

Z českého kvarteta mužů bodoval na trati 15 km volně jen třicátý Martin Jakš. Michal Novák doběhl o pět míst za ním, Petr Knop skončil na 38. a Aleš Razým na 43. pozici. Zvítězil Nor Emil Iversen. Čtvrtý dojel vedoucí závodník Tour Dario Cologna ze Švýcarska.

Nováková se celý závod pohybovala ve druhé desítce a v kontaktu se špičkou. Ještě 8,4 km před cílem byla šestnáctá s odstupem šesti vteřin za Östbergovou. V jednom ze stoupání pak ale náhle přišla o pravou lyži a musela ji chytat, aby jí neujela. Musela znovu upnout botu do vázání a přišla o možnost finišovat.

Cílem projela Nováková o pět vteřin za bodovanou třicítkou, v průběžném pořadí Tour klesla před závěrem ve Val di Fiemme z devátého místa na třinácté.

Druhá česká reprezentantka Kateřina Beroušková doběhla čtyřiatřicátá. Karolína Grohová a Kateřina Janatová už v Tour nepokračují.

Nováková nebyla jediná, kdo měl na trati problémy. Spadla i Američanka Jessica Digginsová a také Norka Heidi Wengová ve finiši s Östbergovou.