Publikováno 20. 12. 2016
potlesk pocta legendy

Plakát Haška jsem měl na zdi, chtěl jsem být jako on, říká Lundqvist

Dominik Hašek a Henrik Lundqvist
Zdroj: Profimedia
Dominik Hašek a Henrik Lundqvist

Přišel do NHL v době, kdy Dominik Hašek pomalu končil. Ale brzy se stal tím, kdo v Severní Americe potvrdil to, že sázka na evropské gólmany může být jackpotem. Henrik Lundqvist se stal nástupcem Dominátora a česká legenda mu nyní vysekla poklonu.

Rodák z Are nemá moc rád změny a je známý věrností jednomu klubu. Ještě před příchodem do NHL chytal v Göteborgu za tamní Frölundu čtyři sezony, pak přišla anabáze V New Yorku Rangers. Lundqvist kroutí už 12. sezonu! Věrnějšího brankáře v současné NHL nenajdete.

Henrik Lundqvist
Zdroj: profimedia.cz Henrik Lundqvist

Ale ono je to i kvůli tomu, že si ho díky jeho výkonům ho majitelé hýčkají. Všímá si toho i Dominik Hašek, který pro českou mutaci portálu NHL.com komentuje Švédovu výjimečnost.


"V NHL byla spousta vynikajících brankářů z Evropy, jenže ti gólmani většinou mají jednu nebo dvě fantastické sezony, a příští rok už to tak dobré není. To Henrik ukazuje skvělé výsledky a výkony na konstantní úrovni v celém průběhu své kariéry. Když se podívám zpět, žádný jiný brankář z Evropy se s ním nemůže rovnat. Z tohoto pohledu je prostě nejlepší ze všech evropských brankářů," říká Dominik Hašek.

Henrik Lundqvist
Zdroj: Mediafax

Jen 31 brankářů v historii dokázalo v NHL nasbírat přes 300 vítězství - mezi i dva Češi - Tomáš Vokoun a Dominik Hašek. Ale právě na legendu s číslem 39 se Švéd dotahuje. Na kontě má 389 vítězných duelů a stihl je za 709 zápasů. Hašek potřeboval na 389 vítězných utkání 735 startů.


"Klobouk dolů, jak rychle to Henrik zvládnul . Pravdou je, že mu pomohla trochu nová pravidla se zápasy které končí samostatnými nájezdy. To může přinést třeba pět nebo osm mimořádných vítězství za sezónu. Ale i tak je to úžasný počin,"
soudí Hašek.

Henrik Lundqvist
Zdroj: isifa.com Henrik Lundqvist

Ale aby to nebylo jen o Dominátorovi. Pozdrav zpět poslal do Čech i fenomén Lundqvist. "Jeho slova jsou pocta. Hašek byl brankář, který mě inspiroval. Měla jsem jeho plakáty na zdi. Pamatuji si ho moc dobře, ten jeho styl s hokejkou jako příložníkem na zemi. Nakonec jsem se vyprofiloval trochu jinak, ale opravdu jsem to zkoušel. Když jsem šel na trénink, říkal jsem si: ´Musím to zkusit, jak to Dominik dělá´, vypráví švédský brankář.


Henrik Lundqvist má zcela jistě namířeno do TOP 10 historie celé NHL v počtu vítězství. Dnes mu chybí jen 29 vítězných utkání. A protože je mu teprve 34 let, možná časem může atakovat i třeba třetího Eda Belfoura (484) vítězství. Patrick Roy (551) a Martin Brodeur (691) ale asi zůstanou neohrožení...

nhl.com