Aktualizováno 11.10. 2017 12:02
video půl století tradice

Doživotní zákaz za chobotnici? Vždyť je teď slavná, brání se fanda

Chobotnice v Detroitu
Zdroj: Profimedia
Chobotnice v Detroitu

Nová aréna, chobotnice na led! Kdepak, zvyky fanoušků Detroitu se nezměnily ani s příchodem do nové haly. Jenže je tu problém. Muži, který jako první hodil hlavonožce přes mantinel, hrozí doživotní zákaz vstupu na zápasy Red Wings.

Nick Horvath se chystal na úvodní zápas sezony s nadějí, že i on se zapíše do historie. Se svými parťáky zabalili mořské živočichy kolem těla, přes tajný náklad navlékli tričko Gordieho Howa a vyrazili na svá místa.


Každý detail byl prý pečlivě naplánován. Jenže jen co zvíře letělo přes mantinel, začaly špatné věci. Pro Horvatha si okamžitě přišla ochranka. „Když mě odváděli, lidé se bavili. Nechte ho jít. Plácali mě po ramenou, všichni tu zábavu milovali,“ vyprávěl Nick Horvath.

Nick Horvath hází chobotnici na led
Zdroj: Twitter Nick Horvath hází chobotnici na led

Zápas s Minnesotou pro něj skončil. „Místo oslav z vítězství se zpovídal úředníkům policie. Byl obviněn z přestupku a bylo mu sděleno, že už nebude vítán na zápasech Detroitu. "Ti dva chlápci od policie mi řekli, že mám smůlu. Myslel jsem, že mě jen chtějí uklidnit a dát výstrahu. Chápal bych třeba zákaz vstupu na jednu sezonu. Ale navždy? Proboha, to přece nemůžou udělat,“ říká Nick Horvath.


Na chobotnice byl specialistou. Nenechal si ujít ani hození posledního hlavonožce v Joe Louis Areně na konci loňské sezony. Výběr chobotnic byl pro něj často předzápasový rituál. „Šli jsme na zápas, zamířili do obchodu a vybrali nejmenší chobotnici, kterou měli. Měla asi 4 kila,“ vypráví Horvath. A jednoduché prý není ani chobotnici do haly propašovat.

Jak propašovat chobotnici do haly?
Zdroj: YouTube.com Jak propašovat chobotnici do haly?

„Zabalíte jí do igelitového pytle, uvážete na břicho a ještě přesto musíte dát nějaký zábal. Je to celé slizké, je prostě všude. A když jí pak hodíte na led, zůstane vám ten zápas na ruce několik dnů,“ vypráví.

 


Bohužel pro Nicka a některé příznivce starých zvyků je bizarní zábava asi u konce. Protestují ochránci zvířat, kteří tvrdí, že jde o týrání inteligentních a citlivých zvířat. Pod tlak se tak dostalo i vedení klubu, které zábavu zakázalo.


Horvath si ale stále vede svou: „V tom obchodě koupíte chobotnici na to, abyste jí zabili a snědli. Já jí dával ještě možnost, aby byla slavná,“ brání se.

Nick Horvath (vpravo) hodil první chobotnici na led Little Caesar Areny
Zdroj: Twitter Nick Horvath (vpravo) hodil první chobotnici na led Little Caesar Areny

Házeli chobotnic na led při utkáních Red Wings začalo v 60. letech minulého století. Legenda o chobotnici vznikla v průběhu play-off v roce 1952, kdy osmicípá příšera symbolizovala počet vítězství potřebných ke zisku Stanley Cupu. Detroit tehdy vyřídil v semifinále Toronto 4:0 na zápasy a stejným způsobem si poradil i s Montrealem.


Nick Horvath nyní čeká na vývoj situace. Do haly ho nepustí a doufá v milost. Anebo také na přímluvu slavného komentátora Dona Cherryho, který si šou s chobotnicemi v Detroitu užíval. „Je to šílené! Potřebuj tě, Done. Prosím, pomoz mi!“ vzkazuje přes noviny.

ram TN.cz