Publikováno 8. 10. 2017
NHL Přehled

První Australan v NHL? Toto byly další zajímavé národnosti v lize!

Yutaka Fukufuji, Borna Rendulič a Kryzstof Oliwa
Zdroj: Profimedia

V noci si odbyl svou premiéru v NHL první australský hokejista v historii Nathan Walker. Ihned se stal miláčkem publika. V minulosti však hrála nejslavnější hokejovou ligu světa řada dalších hráčů ze zajímavých zemí. NHL pamatuje Japonce, Chorvata, Poláky či Litevce.

Nathan Walker, kterého český divák zná z extraligy, odehrál v noci svůj první zápas v NHL. Zapsal se tak do historie ligy, jako první Australan v soutěži. Hned při své premiéře se mu podařilo skórovat.

 

 

Prvním Chorvatem v NHL byl Borna Rendulič. Ten do zámoří odešel po vynikajících výkonech v nejvyšší finské lize. Do nejprestižnější ligy světa sice draftovaný nebyl, ale ani to nebránilo podpisu smlouvy s Coloradem. Za to si hned ve své první sezoně (2014/15) zahrál 11 zápasů - v jednom z nich i skóroval. V další sezoně však hrál za Avalanche jen tři zápasy. Následoval přestup do Vancouveru, který mu dal na rozloučenou už jen jednu možnost startu v NHL a Rendulič se před letošní sezonou vrátil do Evropy, hraje za finské Lahti.

 

Borna Rendulič
Zdroj: Profimedia Borna Rendulič

 

Hráčů s asijskými kořeny v NHL pár bylo. Rodilý hráč z Asie, který si nejslavnější ligu světa zahrál, byl však jen jeden. A šlo o japonského gólmana Yutaku Fukufujiho. Za Los Angeles Kings odchytal čtyři zápasy v sezoně 2006/2007. Momentálně působí v japonském Nikko Icebucks a ve svých pětatřiceti letech se pomalu loučí s kariérou.

 

Yutaka Fukufuji
Zdroj: Profimedia

 

A co takhle Poláci? Řekli byste si, že jde o zemi, která má pro hokej stejné podmínky, jako jsou třeba v České republice. Jenže Polsko není úplně hokejová země. Tento sport v zemi našich severních sousedů ani není nijak oblíbený. Přesto se v NHL ukázali hned tři hráči z Polska. Tím prvním byl talentovaný útočník Mariusz Czerkawski. V NHL odehrál celkem 745 zápasů, ve kterých dokázal udělat 435 kanadských bodů.

 

Kryzstof Oliwa
Zdroj: Profimedia Kryzstof Oliwa

 

Dalším Polákem v NHL byl Kryzstof Oliwa (na obrázku výše). Ten se však mezi nejlepší hokejisty světa dostal díky svým pěstem a tvrdosti. Platil za obávaného bitkaře a ochránce hvězd New Jersey, Columbusu či Pittsburghu, ve kterém si zahrál i s Jaromírem Jágrem. Třetím polským hokejistou v NHL byl Wojtek Wolski. Ten je však spíš považován za Kanaďana, jelikož jeho rodiče emigrovali do země javorového listu už v době, kdy mu byly tři roky.

 

V NHL hrál třeba i legendární Litevec Darius Kasparaitis, Slovinci Jan Muršak a Anže Kopitar (ten stále hraje za Los Angeles), Ukrajinci či Rakušané. 

 

Počty hokejistů v NHL dle národnosti:


Kanada 5108
Spojené státy 1187
Švédsko 318
Rusko 213
Finsko 202
Slovensko 83
Švýcarsko 36
Německo 36
Lotyšsko 21
Rakousko 15
Bělorusko 12
Dánsko 12
Kazachstán 10
Norsko 8
Ukrajina 8
Francie 6
Polsko 3
Slovinsko 2
Chorvatsko 1
Austrálie 1
Japonsko 1
Litva 1

Lukáš Jůdl TN.cz