Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 29.12. 2015 19:26
velká kariéra

Kluk, co otevřel Čechům cestu do Anglie. To byl Pavel Srníček

Zdroj: YouTube.com

Jen den poté, co Petr Čech vychytal rekordní 170. čisté konto v Premier League, plní britská média opět český gólman. Důvod je však bohužel tentokrát smutný. Pavel Srníček zemřel na následky srdečního kolapsu. Navždy tak odešel gólman, který otevřel cestu dalších českých kolegů do nejslavnější fotbalové soutěže.

Nejen Petr Čech, ale i řada dalších českých fotbalistů se v posledních letech dokázala prosadit v Premier League. Na samém začátku byl ale mladík z Ostravy, který na britské ostrovy přišel jako čerstvý absolvent vojenské služby. Ještě před ním sice na anglických trávnících chytali Jan Stejskal či Luděk Mikloško, Pavel Srníček byl však tím, díky komu česká brankářská škola v Anglii naplno zazářila.

 

Za gólmana putovalo do Baníku 350 tisíc liber, tedy zhruba 12 milionů korun. Ostravský klub udělal jeden z největších přestupů v historii a Srníček načal svou úspěšnou pouť.

 

111

GALERIE: Pavel Srníček

Zdroj: Profimedia

Pavel Srníček

Hodnocení:

 

Zazářil hned na začátku. V prvním zápase, kdy se Newcastle střetl se Sheffieldem, za nějž Srníček později také nastupoval, vychytal před plnými tribunami čisté konto. To bylo ještě ve druhé lize, na konci ročníku 1990/91.

 

Stabilní jedničkou se stal o dva roky později a hned byl u toho, když Newcastle postoupil zpátky do Premier League. Návrat mezi elito Srníčkovou pozicí neotřásl, naopak ji ještě posílil. Český gólman byl dále neochvějnou jedničkou a dovedl United hned v první sezóně ke třetímu místu. Tým, za nějž tehdy hrával třeba i slavný Alan Shearer a na lavičce seděla trenérská legenda Kevin Keegan, v následujících letech skončil dokonce dvakrát druhý.

 

 

Srníček nechyběl ani na památném Euru v šestadevadesátém roce. V Anglii však plnil jen roli dvojky za Petrem Koubou. Do Wembley se ale vrátil a tentokrát se postavil i mezi tři tyče. Jen dva měsíce po porážce české reprezentace od Němců hájil branku Newcastlu proti Manchesteru United, za nějž tehdy debutoval Karel Poborský.

 

Pak si ale v Newcastlu pořidili Shaye Givena a Srníčkova pozice začala slábnout. Situaci řešil krátkým návratem do Baníku, v roce 1998 pak přestoupil do Sheffieldu Wednesday. I zde se stal hvězdou, a byť Sheffield v Premier League spíše paběrkoval, Srníček patřil mezi brankářskou elitu nejvyšší soutěže. Sestupu však nezabránil a po mistrovství Evropy v roce 2000 odešel do Itálie, kde oblékal dres Brescie a Cosenzy, než se vrátil zpátky na britské ostrovy. Chytal za Portsmouth a West Ham, pak si ještě krátce odskočil do Portugalska, aby kruh uzavřel tam, kde jej načal - v Newcastlu.

 

Fotbalový brankář Pavel Srníček v dresu Newcastlu United

 

A nebyl to jen záskok pro potlesk. Ve svých 38 letech chytal za zraněného Shaye Givena dokázal vychytat i vítězství 3:1 nad Tottenhamem!


Během své kariéry odchytal 190 utkání za Newcastle a 49 zápasů chytal za český národní tým.

 

V posledních dnech však bojoval v zápase nejtěžším, o svůj život. Bohužel přišla zpráva, které se každý obával. Pavel Srníček, gólman, který otevřel cestu řadě českých fotbalistů do Premier League, zemřel. V srdcích nejen českých a britských fotbalových fanoušků však bude žít navždy.
 

TN.cz