Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2018 13:46
realita hledání identity

Proč hokejová Sparta tápe? Stala se odkladištěm neúspěšných

Hokejová Sparta
Zdroj: Profimedia
Hokejová Sparta

Hokejová Sparta má problém. Něco je špatně a hledá se důvod, jak z bídy ven. Pravda, pohledem na posledních 5 let to není tak zlé, stříbro a bronz z extraligy, finále evropské Ligy mistrů, to jsou slušné úspěchy. Jenže fanoušek tradičního klubu je náročný a poslední sezona byla opravdu mizerná.

Na přelomu tisíciletí naháněla Sparta strach. Ještě v tradičním prostředí holešovické arény sbírala zlata jak na běžícím pásu, čtyřikrát v moderní éře slavila mistrovský titul a jména jako František Kučera, Petr Bříza, Richard Žemlička, Michal Broš či František Ptáček byly pojmy. 

Richard Žemlička slaví mistrovský titul v roce 2004
Zdroj: Profimedia Richard Žemlička slaví mistrovský titul v roce 2004

Jenže pak se stalo něco, na co se dodnes hledá odpověď.
Postupné opouštění pozic, ztráta sebevědomí. Holý boj o play off. A když už vyřazovací boje přišly, mnohdy nešla Sparta ani do bojů o medaile.


Horší než letos to bylo ještě v sezoně 2010/11, kdy tým vedl Miloš Holaň. Konec na potupném 12. místě byl mementem. Opravdu to pak šlo výsledkově nahoru, Sparta se vrátila do horních pater tabulky, dvakrát vyhrála základní část a dokázala přesvědčit fanoušky, že medaile se dají sbírat i v O2 areně, kterou musela přijmout za nový domov po zavření holešovického zimáku.

Jaroslav Hlinka
Zdroj: Profimedia Jaroslav Hlinka

Poslední sezona ale opět vypadá jako z černého snu. V základní části získal tým pouhých 71 bodů, což je druhý nejhorší výsledek klubu ve 21. století. Co ale fanoušky trápilo nejvíc, byla jistá ztráta identity.


„Když jsem chodil na Spartu do Holešovic, poznal jsem hokejisty podle toho jak bruslí, nebo stojí na ledě. Dneska je neznám ani když se podívám na jmenovku,“ posteskl si jeden z fandů na sociálních sítích. Pravda je taková, že kromě Jaroslava Hlinky jsou v současném týmu už jen osm hráčů, kteří pamatují pět a více sezon: Pech, Mikuš, Kumstát, Klimek, Švrček, Piskáček, Forman a Buchtele. Navíc jen Piskáček s Formanem jsou odchovancem klubu. Zbylí se do Sparty přesunuli díky nadstandardní extraligové nabídce. Kapitánem týmu byl olomoucký rodák Petr Vrána, který celou kariéru hrál jinde a do klubu přišel až v loňské sezoně.

Miroslav Forman
Zdroj: Profimedia Miroslav Forman

Sparta se stala útočištěm pro hráče, kterým to nevyšlo v KHL. Možná i proto chyběl takový ten pravý zápal a v play off nakonec selhání.


V nové sezoně přijde nový trenér. Energii nedokázal dát týmu ani legendární František Výborný. Navíc se bude stavět Sparta už i bez posledního velkého srdcaře Jaroslava Hlinky. Mužem, který bude ve Spartě nejdelší čas, se stane Miroslav Forman, začne kroutit sedmou sezonu.

František Výborný
Zdroj: Profimedia František Výborný

Spartu z Libně čeká náročné léto. Hokejový tým je na tom aktuálně možná ještě hůř, než ten fotbalový z Letné. Ale zase je to výzva, a třeba i pro trenéra Josefa Jandače. Právě on byl u poslední medaile Sparty v extralize a kdoví, jak to dopadne s pokračováním jeho angažmá u reprezentace.

ram TN.cz