Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2017
Vzpomínka Na rok přesně

Vzpomínka na trenéra: Je to 13 let od tragické nehody Ivana Hlinky!

Ivan Hlinka
Zdroj: Profimedia
Ivan Hlinka

Je to už třináct let od doby, co český hokej přišel o jednu z největších osobností historie. Psal se 16. srpen 2004, kdy Ivan Hlinka havaroval ve svém voze u Karlových Varů a nehodu na následky těžkých zranění nepřežil. V tomto článku na prvního českého trenéra v NHL a kouče zlatého týmu z Nagana zavzpomínáme.

Ivan Hlinka byl výjimečnou osobností. Na tom se shodli lidé z jeho okolí, ale brali ho tak i lidé, kteří ho znali jen skrz televizní obrazovky. Jeho legendární hláška "Hlavně se z toho nepos*at," ta je nezapomenutelná. Díky té během hráčské i trenérské kariéry zaznamenal řadu úspěchů.

 


Jedním z hlavních milníků jeho hokejového životopisu je to, že se stal jako první Čech a zároveň i první Evropan hlavním trenérem týmu NHL. Vedl Pittsburgh Penguins, ve kterém byl v té době i Jaromír Jágr či Mario Lemieux.

 

 


Zámořská mise se mu tak úplně nepovedla a tak se vrátil k české reprezentaci, kterou už před tím v roce 1998 dovedl k zisku zlata na olympiádě v Naganu a v roce 1999 zase k zisku zlata na mistrovství světa v Lillehammeru.

 


Neméně úspěšný byl i jako hráč. S reprezentací Československa vyhrál tři zlaté, tři bronzové a pět stříbrných medailí z mistrovství světa a to v dobách, kdy světu vládl suverénní Sovětský svaz či Kanada. Za to všechno byl v roce 2002 zařazen do Síně slávy IIHF.

 

 

Tragický 16. srpen 2004 - smrtelná nehoda

 

S hokejem byla spojena částečně i jeho smrt. Kolem 16. srpna pobýval v Karlových Varech, kde se zúčastnil ankety Zlatá hokejka. Osudný den odjížděl z lázeňského města a mířil do Litvínova, kde měl domluvený rozhovor. Jenže na místo nedojel. Před polednem se srazil s protijedoucí dodávkou a náraz byl smrtící. Podle vyšetřování navíc nebyl připoutaný, ale jeho vůz byl tak sešrotovaný, že by mu to ve výsledku stejně asi příliš nepomohlo.

 

Rozbouraný vůz Ivana Hlinky po nehodě
Zdroj: Profimedia Rozbouraný vůz Ivana Hlinky po nehodě

 

Vyšetřování ukázalo, že nehodu zavinil řidič dodávky František Veleta. Tomu je dnes 41 let a od nehody se mu život začal doslova hroutit. Dostal se do problémů kvůli dědictví, zdědil totiž dluhy a do toho měl ještě několik závazků. Ke všemu se s ním rozvedla manželka, se kterou má dvě dcery.

 

Viník autonehody František Veleta
Zdroj: Profimedia Viník autonehody František Veleta

 

Veleta podle obžaloby přejel souvislou čáru v zatáčce a nedal Hlinkově vozu přednost. Přitom jel jen 47 kilometrů v hodině a naopak Hlinkův vůz jel rychlostí až 111 kilometrů v hodině. František Veleta odešel od soudu s dvouletou podmínkou. Za volant si pak nemohl sednout pět let.

 

Místo, kde došlo ke tragické nehodě.
Zdroj: Profimedia Místo, kde došlo ke tragické nehodě.

 

Na místě tragické nehody se dodnes zastavují lidé, aby zapálili svíčku na počest veleúspěšného sportovce a velké osobnosti. V Litvínově, odkud Hlinka pocházel, nese jeho jméno zimní stadion.

 

Ivan Hlinka zemřel 16. srpna 2004 ve věku 54 let.

lju TN.cz