Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2017 15:21
biatlon kdo pojede?

Není výkonnost, těžko se vybírá, přiznává trenér před MS v biatlonu

Zdeněk Vítek
Zdroj: Profimedia

Víkendový štafetový závod žen se české biatlonové čtveřici v Anterselvě nevyvedl. Bez Gabriely Koukalové a naopak s Leou Johanidesovou obsadily až šestnácté místo. Trenér Vítek tak nemá před nadcházejícím světovým šampionátem lehkou pozici. Čtvrtá do party chybí a vybírat moc z čeho není.

Na prvním úseku střelecky nepřesná Lucie Charvátová, na druhém pak nestíhající Lea Johanidesová. Po polovině štafetového závodu se české biatlonistky propadly na zadní pozice a jelo se v podstatě už jen o čest.
 

Tu se pokusily jakžtakž zachránit alespoň Eva Puskarčíková a Veronika Vítková, další ztrátu nenabraly a i díky solidní střelbě dovezly štafetu do cíle na šestnáctém místě. Nepovedený závod byl ale velmi výrazným varovným signálem před nadcházejícím světovým šampionátem.
 

Ten začíná v Hochfilzenu už za dva týdny a trenéři stále hledají optimální složení.
 

Co ukázal nedělní závod? Že bez Gabriely Koukalové, aktuálně druhé nejlepší závodnice Světového poháru, to nejde. "Tím, že nestartovala Gábina, neměla štafeta už na začátku tu pravou sílu, kterou by měla mít," přiznal trenér Zdeněk Vítek v rozhovoru pro TN.cz, že absence klíčové závodnice, která šetřila síly před MS, byla citelná.
 

Gabriela Koukalová
Zdroj: Profimedia Gabriela Koukalová

" Lucka na prvním úseku měla kolo vestoje, což nás stálo víc jak padesát vteřin po prvním úseku. Na druhém úseku byla Lea. Tam jsme nevěděli, na čem jsme, protože nebyla rozjetá na ty výšky. Především v běhu jsme tam vyfasovali dost velkou ztrátu," vypočetl Vítek ztráty z první poloviny závodu.

 

Fanoušci se možná ptali, proč dostala příležitost právě sedmadvacetiletá Lea Johanidesová, která svůj úsek prohospodařila především v běhu. " Jessica Jislová je po nemoci. Teď začíná trénovat a chystá se na mistrovství Evropy. Markéta Davidová, která s námi startovala minule, je juniorka a připravuje se k juniorským soutěžím. Měli jsme ji půjčenou jen na Ruhpolding a s Anterselvou se nepočítalo," odůvodňuje Vítek, proč se nemohly obě závodnice zúčastnit závodu v Itálii.
 

Johanidesovou ale omlouval. "Anterselva je specifická v tom, že je to výška. Tím, že Lea startovala až teď a zrovna ve štafetě, tak se dá těžko hodnotit výsledek. S tou výškou se každé tělo trošku jinak srovnává, určitě to měla docela těžké," myslí si.
Definitivní nominace bude jasná až po mistrovství Evropy, které je na programu v tomto týdnu. "Jislová, Charvátová, to jsou jména, která by tam mohla být, ale rozhodne se na základě výsledků na ME," potvrzuje kouč.
 

Ten má přitom hluboké vrásky na čele. Čáru přes rozpočet mu dělají zdravotní potíže jeho svěřenkyň. "Jitka Landová je dlouhodobě nemocná, letos ještě vůbec nestartovala," zmínil závodnici, která se objevovala na tratích v minulých sezónách.

"Když onemocněla Jessica Jislová, tak se těžko vybírá," přiznává na rovinu. A upřímný je i dál. "Prozatím určitě," přiznal na otázku, jestli ostatní závodnice prozatím nedosahují odpovídajících výsledků a výkonnosti.
 

O tom, kdo doplní trojici Koukalová, Puskarčíková, Vítková, která je podle Zdeňka Vítka jasná, se tak rozhodne v následujících dnech. "Když to řeknu na rovinu, tak doufám, že zůstanou všichni zdraví," doufá Vítek.

Zdeněk Vítek
Zdroj: Profimedia

Přes všechny strasti a nepříznivé signály, které směrem k českému ženskému biatlonu vyslala nepodařená štafeta, ale zůstává optimistou. "Když zůstanou zdravé, věřím, že na mistrovství světa máme šanci udělat nějaký výsledek," věří.
 

Na hledání optimálního složení už ale příliš prostoru není. Světový šampionát začíná v Hochfilzenu už 6. února.
 

msl TN.cz