Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 22. 4. 2017
cyklistika slovy nejde vyjádřit

Mrtvý Scarponi: Vítěz, kamarád, táta… Truchlí Sagan i Kreuziger

Michele Scarponi
Zdroj: Profimedia

V sobotu ráno postihla světovou cyklistiku šokující zpráva. Michele Scarponi, vítěz slavného Gira, ale hlavně jedna z nejvýraznějších postav světové cyklistiky, zahynul při srážce s dodávkou. Jen kousek od svého domu. Sociální sítě se během pár hodin zaplnily kondolencemi a vzpomínkovými příspěvky. Na sedmatřicetiletého závodníka stáje Astana vzpomínají například i Roman Kreuziger, nebo Peter Sagan.

Máločeho si Italové považují tak, jako své profesionální cyklisty. Jasně, mají ještě skvělé fotbalisty, atlety a jiné sportovce, ale konkrétně cyklistiku milují tak, jako nikdo na světě. Ono se není čemu divit, vždyť stačí sednout do auta a za necelých sedm hodin zíráte na majestátní vrcholky Dolomit a tam i laik pochopí, že pro silniční cyklistiku neexistuje na světě lepší destinace. Ostatně kavárny v horských vesničkách si oblíbil třeba i bývalý pražský primátor Pavel Bém, ale to je zase jiná historie.

 

 

Zpátky k tragédii, která v sobotu ráno otřásla městečkem Filottrano. Scarponi se chystal na svůj pravidelný ranní trénink, bohužel stačila chvíle a díky nepozornosti řidiče malé dodávky byly veškeré Scarponiho sportovní úspěchy k ničemu. Svědci nehody se ještě snažili sedmatřicetiletého cyklistu oživit, ale marně. Vítěz Gira z roku 2011, Tirrena-Adriatica z roku 2009, Gira di Trentina 2011, následkům zranění zemřel. Jáká ironie osudu, když ještě před pěti dny vyhrál etapu na neméně slavném italském podniku Tour de Alpes.

tweet
Zdroj: Twitter Mark Cavendish vzpomíná...

Smutná zpráva se pochopitelně roznesla rychle do celého světa a sociální sítě zaplavily vzpomínkové statusy a fotografie otce dvou dětí. Osobně se s ním znal i náš cyklista a jezdec stáje Orica Roman Kreuziger, nebo světový šampion a slovenský šoumen Peter Sagan.

tweet
Zdroj: Twitter Roman Kreuziger vzpomíná...

tweet
Zdroj: Twitter

Smrt každého sportovce je pochopitelně nepopsatelnou tragédií, ale pro Italy je smrt závodníka, který dokázal vyhrát domácí Giro a další podniky srovnatelným šokem, jako kdyby u nás zemřel například některý z fotbalistů z národního týmu. Čest jeho památce...

Michal Markup TN.cz