Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 8. 8. 2017
měl namále silný příběh

Mrazivá zpověď legendy NBA: Potřásl jsem si rukou se smrtí!

Lamar Odom
Zdroj: Profimedia

Jsou to už téměř dva roky, co někdejší hvězda zámořské NBA prožívala nejtěžší chvíle svého života. Dlouhé dny doslova balancoval na hraně smrti, nakonec se ale s pomocí lékařů dal dohromady. Po dvaadvaceti měsících Lamar Odom promluvil o svém setkání se smrtí.

V půlce října loňského roku obletěla svět zpráva, že Lamar Odom leží po kolapsu v nemocnici. Dvojnásobný šampión NBA a dlouholetá opora losangeleských Lakers byl nalezen v bezvědomí v nemocnici nedaleko Las Vegas. Brzy vyšlo najevo, že za jeho kolaps mohly drogy.
 

Reklama

Basketbalista utrpěl mozkovou mrtvici, selhávaly mu důležité orgány, několik dní byl v kómatu. Dnes sedmatřicetiletý Odom se ale z nejhoršího dostal. Postupně se začal zotavovat a nedávno pro web Player ´s Tribune promluvil o své nepříjemné zkušenosti.


„Když jsem se probudil v nevadské nemocnici, nemohl jsem se hýbat, nemohl jsem mluvit. Byl jsem uvězněn ve svém vlastním těle,“ začíná svou emotivní zpověď. „Zpanikařil jsem,“ přiznává.
 

„Jen jsem ležel a koukal do stropu. Doktoři se u mě střídali, byla se mnou i moje bývalá manželka. Po tom všem,“ vzpomněl na svou ex Khloe Kardashianovou. „Upřímně, tehdy jsem pochopil, že je to se mnou špatné.“

„V jednu chvíli za mnou přišel hlavní lékař a řekl mi ´Pane Odome, poslední čtyři dny jste byl v kómatu. Rozumíte mi?´ Nemohl jsem mluvit, jen jsem přikývl,“ vypráví. „Řekl mi, že je zázrak, že jsem naživu. Prý si nemyslel, že to dám. Byl jsem v šoku, cítil jsem se bezmocný.“
 

V těžkých chvílích si vzpomněl i na dětství. Na slova, která znal od své babičky. „Říkávala mi ´Co se děje ve tmě, vyjde na světlo´ Teď mi Bůh říkal: ´Ať už si myslíš, že děláš cokoliv, musíš zpomalit. Nebo to bude horší než tohle,´“ líčí Odom.
 

Dobře věděl, o co jde. Měl vše, co mít mohl, na sklonku jeho kariéry se však všechno zvrtlo. Z Lakers ho vyměnili, do toho přišlo nepříliš povedené manželství s Khloe Kardashianovou. Basketbalista, s nímž si osud zahrával už v dřívějších letech, kdy nejprve ve dvanácti letech přišel o matku, jeho otec byl závislý na tvrdých drogách a před několika lety mu na syndrom náhlého úmrtí zemřel půlroční synek Jayden, to nezvládl.
 

Přišly psychické problémy, které se Odom rozhodl řešit drogami. Podobně jako jeho táta. „Bude vám to dělat věci, o kterých jste si nikdy nemysleli, že budete dělat,“ vypráví o svých zkušenostech s kokainem. „Dostane vás to do situací, kdy si řeknete ´Jak jsem se sem, k čertu, dostal?´“
 

„Když jsem ležel v nemocnici, myslel jsem na svou rodinu. Můj táta se mnou nebyl, když jsem byl malý. Měl vlastní problémy se závislostí. Ale moje matka byla mou nejlepší kamarádkou. Moje první vzpomínka je zvuk jejího hlasu,“ vypráví dojatý Odom. „Bylo mi dvanáct, když onemocněla. Pamatuji si, jak se doslova ztrácela před očima. Jedna z posledních věcí, které mi řekla, bylo ´Buď na všechny hodný´“
 

„Přijít o maminku ve dvanácti letech, na to vás nic nemůže připravit. Poznamená vás to.“


O dvanáct let později přišel poprvé do kontaktu s kokainem. „Nikdy jsem se nechtěl dotknout ničeho silnějšího, než je marihuana. Kdybych tenkrát věděl, jaký vliv to bude mít na můj život, nikdy bych o tom ani nepřemýšlel,“ vzpomíná na dovolenou v Miami, kde poprvé vyzkoušel tvrdou drogu.
 

V té době zemřela jeho babička, která jej po smrti matky vychovávala. „V krátké době jsem přišel o několik členů rodiny. Když jsem si dal koks, cítil jsem se na chvíli dobře. Nemyslel jsem na tu bolest. Tak jsem ho bral stále víc. Pořád jsem nad tím ale měl kontrolu,“ tvrdí.

 

V létě roku 2006 přišla ale další tvrdá rána. „Celou noc jsem byl na párty. Měl jsem být se svým synkem, ale nebyl jsem. Ráno mi volala manželka. Panikařila, snažil jsem se ji uklidnit. Říkala, že Jayden nedýchá, nemůže ho probudit,“ vzpomíná. „Když jsem dorazil do nemocnice, byl už po smrti. Bylo mu jen šest měsíců…“
 

Khloe Kardashianová a Lamar Odom
Zdroj: Profimedia

Tehdy se všechno definitivně začalo lámat. Odom stále více řešil své psychické problémy drogami, ke všemu se po čase přidaly nezdary ve sportovní kariéře.
 

Svoje problémy si ale léta nechtěl připouštět. „Nikdy jsem si nemyslel, že mám problém. Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl zemřít. Že budu v kómatu. A pak jsem se probudil v nemocnici. Všude kolem mě hadičky, které mi trčely z úst… A to byla skutečnost.“
 

Kromě lékařů byl ještě někdo, kdo pomohl Odomovi přežít. „Jsou to moje děti,“ přiznává. Lamarovi mladšímu je šestnáct let. „Miluje basketbal, je jako já, pouze hezčí verze,“ směje se pyšný tatínek, který má ještě o dva roky starší dceru Destiny.
 

Poté, co jej pustili z nemocnice, začal Odom docházet na rehabilitace a i na odvykací kúru. „Teď jsem čistý, ale je to každodenní boj. Jsem závislý, ta závislost nezmizí. Chci tu ale být pro své děti.“
 

„Potřásl jsem si rukou se smrtí. Ale víte co? I kdyby byl můj pohřeb pravděpodobně dobrým pohřbem, ještě na něj není čas,“ uzavírá.

 

msl TN.cz
Reklama

 

Reklama