Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2016 18:22
obrovský úspěch gratulace

MISTR SVĚTA: Sdruženář Tomáš Portyk vyhrál zlatou medaili!

Tomas Portyk
Zdroj: facebook.com

Při svém posledním individuálním startu v juniorské kategorii se sdruženář Tomáš Portyk dočkal splnění medailového snu. V rumunském středisku Rašnov se stal navíc juniorským mistrem světa! Také další čeští sdruženáři, svěřenci trenéra Marka Šablatury, si vedli výborně – Lukáš Daněk skončil celkově čtvrtý a Ondřej Pažout desátý.

Protože klimatické podmínky neumožnily absolvovat skokanskou část na můstku HS100, započítávalo se provizorní skokanské kolo, které se uskutečnilo už toto v pondělí.

 

Právě v něm se českým reprezentantům mimořádně dařilo a především Tomáš Portyk potvrdil roli prvotřídního letce. Přistál na značce 93 m a v průběžném pořadí se vyhoupl na druhou příčku se ztrátou jediné vteřiny na Estonce Kristjana Ilvese (93,5 m).

 

Portyk se však paradoxně hned při následném pokusu, který byl pro změnu součástí závodu HS100/10 km při krkolomném pádu vlivem silného větrného poryvu potloukl a zlomil lyži. Naštěstí se nezranil, dokázal se velice brzy otřepat a při středečních skocích započítávaných do štafet, už opět exceloval (95 m).

 

Neuvěřitelný výkon však předvedli také zbývající čeští sdruženáři. Lukáš Daněk se po statečném boji dokázal posunout až na 4. pozici a do elitní desítky se vešel také 10. Ondřej Pažout. Své postavení si vylepšil o pět míst i Jan Vytrval.

 


Takový výsledek historie české severské kombinace nepamatuje! Zlatá medaile, k tomu další dva závodníci v desítce a nejhorší na velice dobrém 17. místě. Všem klukům moc za jejich nasazení a bojovnost děkuji. Tomáš vše korunoval titulem, který si určitě zaslouží," komentoval úspěch trenér Marek Šablatura.

 

Výsledky, MS juniorů, Rašnov – Gundersen HS 100/5 km:

1. Portyk (Česko) 11:01,5 min., 2. Weber (Něm.) +5,2 s, 3. K. Ilves (Est.) +5,4, 4. Daněk (Česko) +48,4, 5. Denda (Jap.) +49,4, 6. Flaschberger (Rak.) +53,9… 10. Pažout +1:07,4, 17. Vytrval (oba Česko) +1:45,7.
 

TN.cz