Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 13:08
blog názory expertů

Martin Kasparides: Kevin Durant - meteorolog, co nosí v batohu bibli

Kevin Durant
Zdroj: Profimedia

Pamatujete na loňské finále Západní konference? Durant a jeho OKC vedli nad Warriors už 3:1, ale totální kolaps a obrat na 3:4 z téhle série udělal bolavou vzpomínku, která byla jen další slzou v moři nešťastných životních událostí Kevina Duranta.

Vše vlastně začalo ještě dříve, než se budoucí hvězda NBA naučila pořádně chodit. Durantův otec Wayne opustil svou rodinu když bylo Kevinovi pouhých osm měsíců. Zpětně si tenhle krok doživotně vyčítá.

 

Prý byl tehdy příliš mladý, nevyzrálý a sobecký. Bál se, že by další dítě nezvládl vychovat. S manželkou Wandou už měli tříletého syna Anthonyho, ale na druhý přírůstek do rodiny zkrátka nebyl připraven. V jednadvaceti letech se tak z Wandy stala matka samoživitelka, která se jen díky víře v Boha vydala na novou životní cestu. To nejtěžší ale mělo teprve přijít.

 

Sám Durant vzpomíná na ty nejtěžší dny. Když doma nebylo téměř nic k jídlu, když jej maminka ukládala ke spánku a s polibkem na čelo zamačkávala kapky lítosti, které se ze statečných očí nikdy nevyrojily. A to i přesto, že se zrovna po denní směně vydávala na tu noční. V poštovním skladu jí čekala další osmihodinová dřina, během které přemístila desítky balíků. Většina z nich přesahovala váhu třicet kilogramů.

Kevin Durant
Zdroj: Profimedia Durant na tiskové konferenciTřináctiletý kluk, co měřil 180 centimetrů
 

Kočovný život neúplné rodiny, kterou se snažila živit i babička z matčiny strany se neobešel bez řady stěhování. Krátkodobé štace u přátel a vzdálených rodinných příslušníků s postupem času vystřídal první vlastní byt. Dodnes má Kevin před očima, jak se všem třem při pohledu na první vlastní bydlení zatajil dech. Co na tom, že v místnosti o pár metrech čtverečních nebyl žádný nábytek, ani postele. Společně si sedli doprostřed na zem, obejmuli se a štěstím plakali.

 

Možná že i perné ranné dětství přispělo k podivínské Durantově povaze. Jeho málomluvnost a absence typické americké „velkohubosti“ byla častým terčem jeho spolužáků. Kevin byl prostě jiný, a to nejen psychicky, ale i fyzicky. Už ve 13 letech měřil 180 centimetrů. Během tří ročníků vyrostl o neuvěřitelných 18 čísel a babička podporovatelka mu stále připomínala, že jeho výška je darem, nikoliv prokletím.

 

Tajemství čísla 35

Maminka Wanda si bystře uvědomovala úskalí synovy situace a chtěla, aby ve školních lavicích seděl úplně vzadu - ne snad proto, aby unikl dozoru učitele, ale proto, aby jeho výška ještě více neupozorňovala. Nic z toho úzkostlivé Durantově duši neprospívalo.

 

Mimořádné výkony na střední škole mu otevřely dveře do velkého basketbalu. Jenže když už se zdálo, že jsou všechny životní překážky za ním, přišel v roce 2005 další životní zásah. Jeho první basketbalový trenér, mentor a de facto druhý otec Charles Craig nepřežil v jednom malém městečku ve státě Maryland divokou přestřelku a v 35 letech z tohoto světa odešel. Od té chvíle začal Durant nosit na svém dresu číslo 35, kterým vzdává zesnulému učiteli svůj celoživotní hold.

Kevin Durant
Zdroj: Profimedia


Přechod na vysokou školu byl díky basketbalovému nadání formalitou, za univerzitu Texas odehrál ale jen první ročník, protože zástupci z vysněné NBA dobře věděli, jak talentovaný muž jim roste před očima a následná pozice číslo dva na draftu roku 2007 byla Kevinovi odměnou za mnohaletou píli a odhodlání.

 

Roky ale následně plynuly a cíl číslo jedna, tedy zisk titulu, stále nepřicházel. Až v páté sezóně přišla první šance - Oklahoma City ale finálovou sérii proti LeBronu Jamesovi a jeho Miami Heat prohráli 1:4 na zápasy a další slzy smutku musela v útrobách stadionu hasit celoživotní opora – maminka Wanda.

 

V létě 2014 si začal opakovaně stěžovat na bolesti pravého chodidla. Během 6 měsíců přišly 3 operace a nahlas se začalo zpochybňovat jeho zdraví. Operace, kterou musel podstoupit bývá v 92 procentech pro pacienta úspěšná na první pokus. Durant bohužel spadal do těch 8 procent lidí, kterým se stav po prvním zákroku nezlepšil. Když si letos na jaře zranil koleno a zbytek sezóny byl v ohrožení, v zoufalosti prohlásil, že musí být zkrátka prokletý.

 


Podivín, který bývá na tiskovkách viděn často s batohem (a v něm má zpravidla jen 4 věci - sluchátka, iPad, nabíječku a bibli) ale svou kletbu o pár měsíců později definitivně zlomil. První titul už mu nikdo nevezme. A až s basketbalovou kariérou jednou sekne, může se už s klidem v duši věnovat své velké zálibě - meteorologii.

Máma Kevina Duranta Wanda
Zdroj: Profimedia Maminka Kevina Duranta Wanda


Dočkala se i žena, která se vzdala svého života na úkor Kevinova úspěchu - máma Wanda. Tenhle příběh byl tak silný, že v Americe vloni v létě vyšel na motivy její životní cesty dokument. Její role se po pěti letech obrátila. Byl to totiž Durant, kdo tentokrát přímo po závěrečném zápase utěšoval svůj životní vzor.

 

Aby bylo jasno, Golden State jsem nikdy nefandil, rozšiřující se fanouškovská základna posedlá jejich dominantními výkony mi naopak čím dál více vadí. Už vůbec neobhajuji krok Kevina Duranta a jeho připojení se k silnému týmu za účelem zisku titulu. Ano, svět mnohdy není dokonalý, ale je vskutku spravedlivý, a to i ve sportovním prostředí. Kevin Durant si titul zasloužil ať se vám to líbí nebo ne...

Martin Kasparides TN.cz