Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 23. 3. 2017
blog názory expertů

Martin Kasparides: Hvězdy z NBA: Hrát, či nehrát? Toť otázka!

Martin Kasparides
Zdroj: TN.cz

Parafrázi Hamletova dilematu řeší v současné chvíli i basketbalová NBA. Ovšem žádný strach. Není řeč o chystané výluce, ale o nešvaru, který se v nejslavnější basketbalové lize planety v posledních letech rozmohl - tedy šetření některých hráčů, kteří dostanou prostě a jednoduše v některých zápasech volno.

Jen tak mimochodem - odehrát 82 utkání během 165 dnů v tempu, které v zápasech NBA panuje, není žádný med. Ne nadarmo se říká, že tuhle soutěž hrají jen ti nejlepší z nejlepších a pro ty, kdo se nedokážou přizpůsobit, prostě není místo.
 

Jsou to ale zaběhlé pořádky, které fungují už od roku 1967, a legendy tohoto sportu, které náročný program tehdy (bez remcání a bez komfortu dnešní doby) vydržely, nahlas protestují. Jako Charles Barkley, který je známým kritikem současných "primadon". Můžete s ním v mnoha názorech nesouhlasit, ale v jedné věci uhodil hřebíček na hlavičku, když řekl: "Nehrají? Tak ať za ten zapas nedostanou výplatu."
 

Faktem je, že pokud v reálném světě nepřijdete do práce, peníze zpravidla nedostanete. Ve světě basketbalových bohatýru ale fungují jiná pravidla a fanoušci se začínají mračit. Aby bylo jasno - hráči vynechávají zápasy kvůli náročným programům. Odehrát čtyři zápasy v pěti dnech není sci-fi ale běžná součást hracího kalendáře.
 

Poté, co supertýmy Golden State a Cleveland šetřily v minulých dnech své hvězdy, došla vedení ligy trpělivost. NBA totiž nabízí určitý produkt, který v těchto případech není kompletní. Televizní stanice platí astronomické peníze za práva na jednotlivé zápasy, fanoušci kvůli jednomu zápasu často uletí i několik tisíc kilometrů jen aby viděli své životní idoly. Pak ale všichni vidí velké hvězdy jen sedět na lavičce. Vůči obchodním partnerům i veřejnosti je tohle prostě rána pod pás.
 

Existuje řešení zdánlivě patové situace? Ano! Kdyby liga konečně vyslyšela některá volání a snížila počet zápasů, je po problémech. Místo toho zástupci NBA ve snaze najít pro hráče více dnů na odpočinek (alibisticky) prodlouží příští ročník o 7 dnů a sezóna 2017/2018 tak začne dříve než kdy jindy. Upraví se i předsezónní příprava.
 

Je tohle ale správné řešení? Zdaleka ne. Jenže chamtiví byznysmeni na snížení zápasů nikdy nepřistoupí. Přišli by o závratné sumy peněz z televizních práv, reklam, prodeje lístků a všeho ostatního. Hráči tak budou vynechávat v závěru sezóny zápasy i nadále, protože únava a riziko zranění je pro ně i konkrétní kluby podstatně větším strašákem než pokárání od veřejnosti. Prodloužení sezóny bylo nesmyslným tahem, které Achillovu patu současné NBA zdaleka nevyléčilo a zamotaný kruh se točí dál.


Malá zajímavost na závěr. Když Michael Jordan po sezóně 2001/2002 uzavíral svou basketbalovou kariéru v dresu Washingtonu, bylo mu 40 let…a to prosím pěkně nastoupil do všech 82 zápasů! Celkově odehrál 100 % zápasů základní části v devíti z patnácti sezón. Takový Stephen Curry nebo LeBron James ještě ani jednou! I to je známka toho, že nejlepší hráč všech dob zůstane pouze jeden. Osobně však absolutně nezastávám srovnávání jednotlivých období, protože je to absolutní nesmysl, který člověk nikdy relevantně nezhodnotí.

TN.cz

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.