Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 23. 3. 2017
blog názory expertů

Martin Kasparides: Hvězdy z NBA: Hrát, či nehrát? Toť otázka!

Martin Kasparides
Zdroj: TN.cz

Parafrázi Hamletova dilematu řeší v současné chvíli i basketbalová NBA. Ovšem žádný strach. Není řeč o chystané výluce, ale o nešvaru, který se v nejslavnější basketbalové lize planety v posledních letech rozmohl - tedy šetření některých hráčů, kteří dostanou prostě a jednoduše v některých zápasech volno.

Jen tak mimochodem - odehrát 82 utkání během 165 dnů v tempu, které v zápasech NBA panuje, není žádný med. Ne nadarmo se říká, že tuhle soutěž hrají jen ti nejlepší z nejlepších a pro ty, kdo se nedokážou přizpůsobit, prostě není místo.
 

Jsou to ale zaběhlé pořádky, které fungují už od roku 1967, a legendy tohoto sportu, které náročný program tehdy (bez remcání a bez komfortu dnešní doby) vydržely, nahlas protestují. Jako Charles Barkley, který je známým kritikem současných "primadon". Můžete s ním v mnoha názorech nesouhlasit, ale v jedné věci uhodil hřebíček na hlavičku, když řekl: "Nehrají? Tak ať za ten zapas nedostanou výplatu."
 

Faktem je, že pokud v reálném světě nepřijdete do práce, peníze zpravidla nedostanete. Ve světě basketbalových bohatýru ale fungují jiná pravidla a fanoušci se začínají mračit. Aby bylo jasno - hráči vynechávají zápasy kvůli náročným programům. Odehrát čtyři zápasy v pěti dnech není sci-fi ale běžná součást hracího kalendáře.
 

Poté, co supertýmy Golden State a Cleveland šetřily v minulých dnech své hvězdy, došla vedení ligy trpělivost. NBA totiž nabízí určitý produkt, který v těchto případech není kompletní. Televizní stanice platí astronomické peníze za práva na jednotlivé zápasy, fanoušci kvůli jednomu zápasu často uletí i několik tisíc kilometrů jen aby viděli své životní idoly. Pak ale všichni vidí velké hvězdy jen sedět na lavičce. Vůči obchodním partnerům i veřejnosti je tohle prostě rána pod pás.
 

Existuje řešení zdánlivě patové situace? Ano! Kdyby liga konečně vyslyšela některá volání a snížila počet zápasů, je po problémech. Místo toho zástupci NBA ve snaze najít pro hráče více dnů na odpočinek (alibisticky) prodlouží příští ročník o 7 dnů a sezóna 2017/2018 tak začne dříve než kdy jindy. Upraví se i předsezónní příprava.
 

Je tohle ale správné řešení? Zdaleka ne. Jenže chamtiví byznysmeni na snížení zápasů nikdy nepřistoupí. Přišli by o závratné sumy peněz z televizních práv, reklam, prodeje lístků a všeho ostatního. Hráči tak budou vynechávat v závěru sezóny zápasy i nadále, protože únava a riziko zranění je pro ně i konkrétní kluby podstatně větším strašákem než pokárání od veřejnosti. Prodloužení sezóny bylo nesmyslným tahem, které Achillovu patu současné NBA zdaleka nevyléčilo a zamotaný kruh se točí dál.


Malá zajímavost na závěr. Když Michael Jordan po sezóně 2001/2002 uzavíral svou basketbalovou kariéru v dresu Washingtonu, bylo mu 40 let…a to prosím pěkně nastoupil do všech 82 zápasů! Celkově odehrál 100 % zápasů základní části v devíti z patnácti sezón. Takový Stephen Curry nebo LeBron James ještě ani jednou! I to je známka toho, že nejlepší hráč všech dob zůstane pouze jeden. Osobně však absolutně nezastávám srovnávání jednotlivých období, protože je to absolutní nesmysl, který člověk nikdy relevantně nezhodnotí.

TN.cz